Przyjazne dzieciom lotniska w Polsce

materiały prasowe

Jak wynika z analizy KAYAK.pl, polskie lotniska podążają za trendem rodzinnych podróży i coraz częściej dopasowują swoją ofertę do potrzeb najmłodszych pasażerów.

W krajowych portach lotniczych najczęściej pojawiają się takie udogodnienia, jak przewijaki, które dostępne są na każdym z lotnisk oraz pokoje opieki nad dzieckiem, które podróżni znajdą wszędzie za wyjątkiem lotniska w Radomiu. Można w nich spokojnie przebrać czy nakarmić dziecko. Prawdopodobnie największą atrakcją dla najmłodszych będą specjalnie przygotowane place zabaw istneijące na wszystkich polskich lotniskach. Niektóre z portów oferują kilka takich miejsc: Warszawa/Modlin oraz Łódź przygotowały po dwie strefy zabaw dla maluchów, Lotnisko Chopina w Warszawie – trzy strefy dla dzieci, w których bawiąc się mogą oczekiwać na swój lot.
Niektóre z portów mają w ofercie także dodatkowe atrakcje dla malców – warszawskie Lotnisko Chopina przygotowało specjalne słuchowisko, które umili czas spędzony na terminalu, z kolei w Łodzi najmłodsi entuzjaści lotnictwa mogą zorganizować przyjęcie urodzinowe lub wziąć udział w zwiedzaniu z przewodnikiem.
Dla dorosłych podróżujących z dziećmi użytecznym rozwiązaniem będą lotniskowe spacerówki – pasażerowie mogą z głównym bagażem odprawić własny wózek, a po terminalach poruszać się z wózkiem zastępczym oferowanym przez lotnisko. Taką usługę oferują Lotnisko Chopina oraz Kraków-Balice. Pomocne będzie również pierwszeństwo przy odprawie, które zapewnione jest pasażerom z dziećmi na obu warszawskich lotniskach oraz w Krakowie.

Pierwszeństwo przy odprawie wobec rodzin z małymi dziećmi jest oferowane na trzech lotniskach:
Lotnisku Chopina w Warszawie, Lotnisku w Krakowie i Lotnisko w Modlinie.

Również linie lotnicze starają się ułatwić rodzinom podróże w przestworzach – oferują między innymi atrakcyjne ceny biletów dla najmłodszych podróżnych.
Na loty z dzieckiem poniżej drugiego roku życia każdy z analizowanych tradycyjnych przewoźników oferuje zniżkę 90 proc., jednak dziecko w tej cenie biletu nie ma osobnego miejsca i podróżuje na kolanach opiekuna.
W tanich liniach lotniczych najczęstszą praktyką jest stała kwota za bilet dla dziecka do dwóch lat – za bilet płaci się wtedy przykładowo 95 złotych niezależnie od trasy czy kosztu pełnego biletu. W momencie gdy dziecko osiąga lub przekracza dwa lata, osobne miejsce jest już obowiązkowe, jednak podróżni wciąż mogą cieszyć się zniżkami nawet do 75 proc. w Lufthansie dla dzieci do dwunastego roku życia oraz 25 proc. – w liniach LOT, Air France/KLM czy Emirates, gdzie zniżka obowiązuje do jedenastego roku życia. W takich przypadkach w tanich liniach lotniczych najpewniej obowiązywać będzie już pełna cena biletu.
Nawet podróżując na najniższej taryfie dzieci poniżej drugiego roku życia upoważnione są do posiadania własnego bagażu, z ich limitami różniącymi się zależnie od linii: wybierając LOT lub Lufthansę obowiązuje limit jednej sztuki rejestrowanego bagażu do 23 kg, w liniach Air France/KLM i Emirates – dwie sztuki, w tym bagaż podręczny i rejestrowany.
W analizowanych tanich liniach lotniczych maluchy podróżujące za niepełną cenę biletu nie są uprawnione do posiadania bagażu, jednak ich opiekunowie mogą mieć ze sobą dodatkowe 5 kg podręcznego bagażu z rzeczami dla dziecka.
Kolejnym udogodnieniem dla najmłodszych jest dostępne na pokładzie regularnych przewoźników menu dziecięce oraz dania dla niemowląt. Rodzice muszą jednak upewnić się, czy specjalny jadłospis obowiązuje podczas ich lotu – często taka usługa dostępna jest jedynie na lotach długodystansowych, zazwyczaj musi być też rezerwowana najpóźniej na dwadzieścia cztery godziny przed odlotem.

Przewoźnicy oferują również wachlarz rozrywek dla najmłodszych: od kredek z kolorowankami i zestawami zadań oraz układanek poprzez słuchowiska i gry. W samolotach linii Emirates, w ramach systemu rozrywki pokładowej, dzieci mogą wybierać aż spośród 75 kanałów dla najmłodszych. Z kolei Lufthansa przygotowała m.in. dzienniczek podróży, w którym maluchy mogą zbierać wspomnienia z podróży. Z kolei na lotach międzykontynentalnych linie Air France/KLM obdarują małych podróżnych drobnymi upominkami, takimi jak smycz do kluczy czy wizytówka do bagażu.

Vera Pershina, dyrektor regionalny KAYAK na Polskę i Rosję komentuje: “Podróże, w które wybieramy się z całą rodziną, często bywają bardziej stresujące niż te, do których musimy przygotować tylko siebie. Na szczęście zarówno linie lotnicze, jak i lotniska rozumieją, z jakimi wyzwaniami spotykają się podróżni zabierający w podróż dzieci i coraz lepiej dopasowują swoją ofertę do ich potrzeb. Z organizacyjnego punktu widzenia pomocna może być funkcja Trips, którą oferuje KAYAK.pl. Pozwala ona polskim podróżnym w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje o podróży, zapewnia również aplikację mobilną, której użytkownicy mogą w czasie rzeczywistym otrzymywać powiadomienia o statusie lotu, bramkach czy opóźnieniach lotów. Zapewnią one bezstresową podróż bez zaskoczeń, niezależnie od liczby podróżnych”.

Dane dotyczące udogodnień na polskich lotniskach zostały przygotowane na podstawie informacji dostępnych na stronach internetowych polskich portów lotniczych lub uzyskanych poprzez ich infolinię w dniach 1-15 czerwca 2016. Analizowane były lotniska: Warszawa Lotnisko Chopina, Warszawa/Modlin, Katowice-Pyrzowice, Szczecin-Goleniów, Wrocław-Starachowice, Kraków-Balice, Łódź, Gdańsk, Bydgoszcz-Szwederowo, Lublin-Świdnik, Radom-Sadków i Olsztyn-Mazury, lotniska przyjazne rodzinom zawarte w tekście zostały wybrane w oparciu o dostępność udogodnień dla osób podróżujących z dziećmi.