Przewodnik w języku migowym po Mazurach Zachodnich

Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna od 15 lat cyklicznie wydaje bezpłatne publikacje promujące region Mazur Zachodnich. Połączenie tradycyjnego folderu turystycznego i treści tłumaczonych na język migowy jest innowacyjnym działaniem w skali kraju. Jest to pierwsza tego typu publikacja uwzględniająca potrzeby osób niesłyszących.

Zastosowanie kodów QR umożliwia poznanie atrakcji Ostródy, Iławy, Dąbrówna, Gminy Ostróda czy Powiatu Ostródzkiego w języku migowym. Turysta uzyska podstawowe informacje o zabytkach, wydarzeniach czy ofercie dla rodzin z dziećmi.

W drugiej części katalogu została przedstawiona oferta turystyczna (noclegi, gastronomia, usługi) z dodaniem charakterystycznych piktogramów przy obiektach które są dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Język migowy jest językiem obcym. Tłumaczenie wydawnictw turystycznych także na język migowy powinno stać się standardem stosowanym we wszystkich regionach kraju. Szacuje się, że liczba osób niesłyszących w Polsce wynosi około jednego miliona.

Publikacja jest dystrybuowana bezpłatnie w informacjach turystycznych w regionu Mazur Zachodnich, wśród członków organizacji a także podczas wyjazdów targowych i wydarzeń plenerowych.

Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Poznaj Mazury Zachodnie w mig” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.