Provident: połowa Polaków planując wakacje bierze pod uwagę realia pandemiczne

Plaża nad Bałtykiem/fot. AG

Niemal połowa Polaków, pytanych w ramach cyklicznego badania Barometr Providenta, przyznała, że pandemia wciąż wpływa na ich plany na tegoroczne wakacje. Do najważniejszych czynników, które braliśmy pod uwagę należą obawy o bezpieczeństwo i zdrowie oraz niepewność, jak sytuacja pandemiczna będzie się kształtować w momencie wyjazdu.

Koronawirus już drugi raz krzyżuje nasze plany na wakacyjny wypoczynek. W zeszłorocznej edycji Barometru Providenta aż 65 proc. respondentów, którzy zdążyli podjąć urlopowe decyzje przed pandemią, było zmuszone je zrewidować. W tym roku, sytuacja jest nieco łatwiejsza – już na etapie planowania możemy uwzględnić pandemiczne realia. Jak wynika z najnowszego Barometru, aż 48,2 proc. bierze je pod uwagę podczas ustalania szczegółów wakacyjnego wyjazdu.

Ostrożne planowanie

W tym roku Polacy niezwykle ostrożnie planują urlopy. Co trzeci z nas deklaruje, że wolne dni spędzi na wyjeździe, ale w kraju. Niemal 30 proc. pozostanie w domu, a co 4. nie podjął jeszcze żadnej urlopowej decyzji. Zaledwie 7,8 proc. planuje urlop za granicą, a 6 proc. odpocznie i w Polsce i poza jej granicami.

Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska, powiedziała: „Pandemia mocno wpływa na nasze decyzje dotyczące wakacji, choć niektórzy deklarują, że nie biorą jej pod uwagę podczas planowania urlopu. Z drugiej strony, badania pokazują, że jesteśmy spragnieni wyjazdów, bo w ubiegłym roku ponad połowa z nas została w domu. W tym roku kierowała nami przede wszystkim ostrożność – zarówno w kwestiach dotyczących naszego zdrowia i bezpieczeństwa, jak i finansów. Wolimy od razu zaplanować pewny urlop lub przełożyć go na późniejszy termin niż znowu zmieniać plany na ostatnią chwilę, jak w ubiegłym roku. Biorąc to pod uwagę, zdecydowanie rzadziej niż w czasach sprzed pandemii będziemy wyjeżdżać za granicę.”

Wśród osób, które deklarują, że biorą pod uwagę pandemię, 36,2 proc. zawiesza z jej powodu plany i czeka na rozwój sytuacji. Około 30 proc. zaznaczyło, że rezygnuje w tym roku z wypoczywania za granicą. 17,6 proc. dokonało zmian dotyczących miejsca wypoczynku, a niewiele mniejszy odsetek przekłada urlop na późniejszy termin.

Zdrowie przede wszystkim

Głównym czynnikiem związanym z pandemią, który wpływa na nasz urlop, są obawy o zdrowie i bezpieczeństwo – wskazuje tak 51,6 proc. respondentów, którzy podczas planowania wakacji biorą pod uwagę kwestie związane z koronawirusem. Niewiele niższy odsetek, bo 50,3 proc. podkreśla niepewność co do sytuacji epidemicznej w momencie wyjazdu. Wiele osób zwraca uwagę także na aspekty związane z obostrzeniami w przypadku zagranicznych podróży. Dla co 4. ważną kwestią, wpływającą na zamierzenia związane z urlopem, jest konieczność przeprowadzenia testu na COVID przed wyjazdem i po powrocie do kraju. Co 5. wskazał natomiast na konieczność szczepień związaną z wprowadzeniem paszportów covidowych.

Wpływ pandemii na koszty wakacji

W tym roku na urlop planujemy przeznaczyć średnio 2123 zł na osobę. Jednocześnie niemal 30 proc. zamierza zmieścić się w 1000 zł. Na drugim biegunie jest 23,4 proc badanych, którzy chcą wydać 3000 zł lub więcej.
Co ciekawe, respondenci mają bardzo zróżnicowane opinie o tym jak pandemia wpływa na koszty. Około 38 proc. twierdzi, że ich tegoroczne plany są skromniejsze finansowo. Natomiast 27,6 proc. uważa, że niepewność związana z pandemią sprawia, że koszty urlopu są większe. Odsetek respondentów, którzy twierdzą, że koronawirus nie ma wpływu na wakacyjne wydatki wynosi 22,1 proc.

O badaniu:
Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze rozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae Sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1103 dorosłych Polaków, w maju 2021 roku.