Projekt rozporządzenia RM wzbudził niepokój, ale propozycja kwarantanny nie dotyczy Polaków
Opublikowany dziś projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmienia listę krajów poza strefą Schengen, z których cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski są objęci obowiązkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny. Przewiduje też wstrzymanie ruchu kolejowego z Polski poza strefę. Przez dłuższy czas projekt wzbudzał wątpliwości branży, wyglądało bowiem na to, że ma wprowadzić kwarantannę np. dla turystów polskich, powracających np. z Turcji.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostało opublikowane dzisiaj. Zawiera punkt dotyczący kwarantanny dla obywateli krajów spoza granic UE przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen. Osoby takie są m.in. zobowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny przekazania Straży Granicznej informację o miejscu zamieszkania podczas izolacji.
Kwarantanna, ale nie dla obywateli Polski
Z obowiązku tego mają zostać zwolnieni podróżni z następujących krajów: Gruzji, Japonii, Kanady, Królestwa Marokańskiego, Królestwa Tajlandii, Republiki Albanii, Republiki Korei; Republiki Tunezyjskiej, Związku Australijskiego.
Z listy krajów spoza UE nieobjętych kwarantanną wypadła Czarnogóra.
Ponieważ projekt rozporządzenia sformułowany jest w sposób zawiły, wzbudził w branży niepokój. Przez pewien czas wydawało się, że planowane jest wprowadzenie kwarantanny dla wszystkich osób powracających np. z Turcji. W rozporządzeniu zawarto jednak zapisy, które mówią, że obowiązek odbycia kwarantanny nie dotyczy obywateli krajów strefy Schengen i obywateli Polski.
W projekcie przewidziano również wstrzymanie ruchu kolejowego z Polski poza kraje ze strefy Schengen.
Wspomniane przepisy rozporządzenia brzmią następująco:
„§ 2. 1. Do odwołania wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącej granicę zewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.2).
2. W okresie, o którym mowa w ust. 1, osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w ust. 1, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana:
1) przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 305), informację o:
a) adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalcza¬niu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,
b) numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą;
2) odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy, wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi, z zastrzeżeniem, że kwarantanna ulega zakończeniu po 24 godzinach od zamieszczenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne w systemie, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, ujemnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków publicznych.
[…]
2. Obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w § 2 ust. 1:
11) przez pasażera statku powietrznego w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze wykonującego lot międzynarodowy z lotniska położonego na terytorium:
a) Gruzji,
b) Japonii,
c) Kanady,
d) Królestwa Marokańskiego,
e) Królestwa Tajlandii,
f) Republiki Albanii,
g) Republiki Korei;
h) Republiki Tunezyjskiej,
i) Związku Australijskiego;
12) przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Rzeczypospolitej Polskiej albo pozostają pod stałą opieką obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.”
Rządzący zabijają odradzającą się turystykę zagraniczną. Touroperatorzy apelują o rozsądek
POWIĄZANE WPISY
17 marca 2025
Polskie Porty Lotnicze S.A. i Komenda Miejska PSP m.st. Warszawy zawarły nowe porozumienie o współpracy
Polskie Porty Lotnicze S.A. (PPL), zarządzające Lotniskiem Chopina, oraz Komenda Miejska…
0 Komentarzy2 Minuty
14 marca 2025
Wizz Air poleci z Katowic do Billund
W poniedziałek 27 października 2025 r. linia lotnicza Wizz Air obsłuży pierwszy rejs…
0 Komentarzy2 Minuty
13 marca 2025
Air France poleci do Arabii Saudyjskiej
Air France rozbudowuje swoją siatkę lotów dalekiego zasięgu o nowy kierunek na Bliskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 marca 2025
Rekordowy luty na Lotnisku Chopina. Ponad 1,5 mln pasażerów w lutym
0 Komentarzy2 Minuty
12 marca 2025
TT-Line wprowadza zasilanie z lądu
11 marca 2025 r. na Terminalu Promowym w Świnoujściu z sukcesem przeprowadzono…
0 Komentarzy2 Minuty
12 marca 2025
Ryanair połączy Katowice z Budapesztem
Linia lotnicza Ryanair zapowiedziała, że w czwartek 3 lipca 2025 r. wykona pierwszy rejs…
0 Komentarzy2 Minuty
11 marca 2025
KLM rozszerza ofertę na lato 2025. Do wyboru 161 kierunków
Królewskie Holenderskie Linie lotnicze KLM ogłosiły swoje plany na zbliżający się sezon.…
0 Komentarzy4 Minuty
10 marca 2025
Rekordowy luty na lotnisku w Jasionce. Ponad 68 tys. pasażerów
Ponad 68 tys. pasażerów obsłużył port lotniczy w podrzeszowskiej Jasionce w ubiegłym…
0 Komentarzy1 Minuty
10 marca 2025
FlixBus startuje z promocją. Tańsze bilety na krajowe i międzynarodowe trasy
FlixBus ogłosił promocję na bilety. Klienci, którzy zarezerwują swój przejazd z co…
0 Komentarzy2 Minuty