Projekt POT ma inspirować uczniów do podróżowania

POT i MEN inspiruje uczniów
POT zachęca uczniów do podróżowania/fot. POT

Polska Organizacja Turystyczna rusza z projektem Turystyczna Szkoła, powstałym  pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem POT jest zainspirowanie uczniów do podróżowania i pokazanie im ciekawych miejsc na terenie kraju.

Wspólnie z partnerami POT przygotowała bazę pomocy edukacyjnych do przeprowadzania wirtualnych lekcji z atrakcjami turystycznymi i regionami turystycznymi. Zebrane propozycje mogą służyć nauczycielom szkół podstawowych i średnich podczas lekcji zdalnych, a także stacjonarnych.

Dariusz Piontkowski, minister Edukacji Narodowej, powiedział: „Świat wokół nas zmienia się bardzo szybko, zmienia się również edukacja i forma nauczania. Coraz częściej korzystamy z materiałów dostępnych on-line. W sytuacji pandemii to często jedyny sposób komunikacji, uczenia się i nauczania. Cieszymy się, że Polska Organizacja Turystyczna przygotowała multimedialny portal, z którego będą mogli korzystać zarówno nauczyciele, jak i uczniowie oraz rodzice.”

Turystyczna Szkoła to projekt Polskiej Organizacji Turystycznej realizowany wspólnie z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi, Polskimi Markami Turystycznymi oraz certyfikowanym produktami turystycznymi. Jego celem jest wsparcie nauczycieli atrakcyjnymi, interdyscyplinarnymi pomocami dydaktycznymi oraz zachęcenie do podróżowania po Polsce. Są to m.in. pomoce m.in. do nauczania historii i geografii. Pierwsza tura materiałów została zebrana w specjalnej zakładce „Turystyczna Szkoła” dostępnej na www.pot.gov.pl.

Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, dodał: „To ważne, aby dzieci mogły korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji. Mam nadzieję, że dzięki Turystycznej Szkole jeszcze więcej uczniów będzie mogło odkryć nasz kraj i zainspirować swoich rodziców i nauczycieli do wspólnych, niezapomnianych podróży.”

Projekt edukacji z turystyką w tle wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej. Materiały o Turystycznej Szkole zamieszczone zostaną m.in. na platformie edukacyjnej epodreczniki.pl w zakładce „Kształcenie na odległość”. Baza pomocy edukacyjnych będzie sukcesywnie rozwijana.

Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, podkreślił: „Zapraszam wszystkich nauczyli i rodziców do skorzystania z materiałów, pokazujących piękne miejsca i wyjątkowe atrakcje w Polsce. Mogą Państwo na naszej stronie znaleźć zarówno materiały wideo, audio czy wirtualne spacery, jak i wysokiej jakości teksty źródłowe, karty doświadczeń, quizy oraz scenariusze lekcji.”

Kolejnym etapem projektu będzie stworzenie bazy scenariuszy wycieczek szkolnych.