Prezydent Duda: bon turystyczny na każde dziecko jeszcze przed wakacjami. Wypłacał go będzie ZUS

Będzie bon turystyczny
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas briefingu prasowego, 8 bm. w Ustce (woj. pomorskie)/fot. PAP/Jan Dzban

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w Ustce wprowadzenie bonu turystycznego, realizowanego w postaci cyfrowej i wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak podała PAP, Prezydent dodał: “Ponieważ szacujemy, że w Polsce jest około 2 mln 400 tys. rodzin wychowujących dzieci, z czego znakomita większość, bo prawie 2 mln rodzin wychowuje tych dzieci co najmniej dwoje, więc można śmiało mówić, że w 80 proc. będzie to przynajmniej 1000 zł dla rodziny”

Bon będzie miał postać elektroniczną, cyfrową – wyjaśniał prezydent. Będzie go można uzyskać rejestrując się na Platformie Usług Elektronicznych w ZUS. – po zarejestrowaniu się i zweryfikowaniu, taki bon będzie przydzielany

Rezerwując nocleg czy kupując miejsce na koloniach dla dzieci będzie trzeba powiedzieć właścicielowi czy organizatorowi, że korzystamy z bonu. Wypłacającym będzie ZUS.

W momencie, w którym państwo zgłosicie się do usługodawcy, czy to np. rezerwując nocleg, czy wykupując jakąś imprezę turystyczną dla dzieci – obóz, kolonię, czy rezerwując wakacje w pensjonacie albo gospodarstwie agroturystycznym, zgłaszacie państwo prowadzącemu fakt, że będziecie korzystać z bonu turystycznego. Trzeba będzie to zrobić przy rezerwacji albo przy zakwaterowaniu, więc tego czasu będzie więcej – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił: “Wypłacającym będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Bon ma postać dedykowanym. To nie będą pieniądze w gotówce, które będą wędrowały do rodziny i będą mogły być w związku z tym obojętnie na co wydane, bo tak jest z 500 plus. Tutaj będzie inaczej. To są pieniądze, które mają zasilić polską branżę turystyczną i one będą wypłacane podmiotom z branży turystycznej, które z czasem – mamy nadzieję – stworzą katalog bazy turystycznej w Polsce.”