Prezes POT odwołany

AG

Wojciech Fedyk został odwołany ze stanowiska prezesa POT. Decyzję podjął Minister Sportu i Turystyki. Na razie nie znamy jeszcze faktycznych przyczyn podjęcia takiej decyzji.

Nominacja Wojciecha Fedyka na stanowisko prezesa POT została przyjęta przez branżę turystyczną entuzjastycznie, ponieważ jest on jednym z bardziej kompetentnych ekspertów ds. promocji turystyki i współpracy z regionami. Jego wizja zakładała m.in. ograniczenie kosztów działalności, zwiększenie zasięgu promocji w nowych mediach, nawiązanie ściślejszej współpracy z ROT-ami i LOT, pozyskanie nowych źródeł finansowania dla POT.

Prezes Fedyk skomentował to dyplomatycznie: “Powołanie i odwołanie prezesa POT jest prerogatywą Ministra Sportu i Turystyki.”

Z kolei Rzecznik Prasowy MSiT, Katarzyna Kopeć-Ziemczyk, poprosozna komentarz odpowiedziała: “Potwierdzam, że Pan dr Fredyk został odwołany ze stanowiska. Postawione przed  byłym juz prezesem zadania nie zostały zrealizowane zgodnie z oczekiwaniami ministerstwa.”

Decyzja o odwołaniu Wojciecha Fedyka jest dla branży zaskoczeniem i trudno uwierzyć, by wynikała z przyczyn merytorycznych. Obecnie czekamy na komentarz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Gdy tylko go uzyskamy, artykuł zostanie zaktualizowany.
Wojciech Fedyk ma 48 lat, urodził się w Bierutowie na Dolnym Śląsku, mieszka we Wrocławiu. Całe dorosłe życie związany jest z turystyka. Był i jest nauczycielem i wykładowcą akademickim, pracował w administracji państwowej i samorządowej. Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego (geografia turystyki) i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (studia podyplomowe z marketingu w turystce i kulturze. W ubiegły, miesiącu obronił doktorat.
Był m.in. członkiem Rady POT IV kadencji, prezesem Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych, prezesem Grupy Roboczej Dolny Śląsk – Saksonia w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej 2007-2013, przewodniczącym Komisji ds. Pilotów Wycieczek przy Marszałku Województwa Dolnośląskiego, dyrektorem Biura Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, wiceprezesem zarządu Dolnośląskiej Grupy Turystycznej sp. z o.o. – jako Lider Grupy Dolny Śląsk-Saksonia (projekt TourismPartner Europe). Ostatnio był Liderem grupy eksperckiej Tourist Consulting oraz redaktorem bloga Ekspert Turystyczny.