Praga coraz modniejsza wśród Rosjan

AG

W ubiegłym roku stolicę Czech odwiedziło około 750 000 rosyjskich turystów.

Jest to rekordowa liczba w historii i w porównaniu z rokiem 2012 oznacza wzrost o 8 procent. Jak podaje forma konsultingowa Mag Consulting, dynamika wzrostu zmalała, ponieważ w ostatnich 10 latach wynosiła średnio 20 proc. rocznie. Obecnie Rosjanie są drugą co do wielkości grupą turystów odwiedzających Czechy, pierwsza pozycję zajmują Niemcy.

Jaromir Beranek, analityk z Mag Consulting powiedział: „Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród rosyjskich biur podróży pokazują, że jeśli zniesione byłyby krótkoterminowe wizy Schengen lub procedury wizowe byłby uproszczone, jak w przypadku Finlandii, do Czech przyjeżdżałoby trzy razy więcej turystów rosyjskich.”
Rosjan interesuje w szczególności zabytki historyczne, miejsca kulturalne, czeskie piwo, wysoka jakość usług turystycznych oraz czeskie uzdrowiska. Młodzi Rosjanie przyjeżdżają tu głownie dla rozrywki i zakupów, starsi preferują miejscowe SPA i zabytki historyczne oraz kulturalne. Większość turystów rosyjskich to ludzie w wieku od q5 do 40 lat. Szczególną popularnością cieszyły się Czechy w ostatnim tygodniu roku – między 24 a 31 grudnia 2013 roku do Republiki Czeskiej przyleciało 157 samolotów z Rosji (w tym 92 w barwach Czech Airlines).