Powstał Luboński Szlak Architektury Przemysłowej

archiwum PLOT

Już 26 września pierwsi turyści będą mogli odwiedzić Luboński Szlaki Architektury Przemysłowej. Szlak jest wspólną inicjatywą Miasta Lubonia, Ośrodka Kultury w Luboniu, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz lubońskich firm do dziś funkcjonujących w dawnych fabrykach. Turyści będą mogli zobaczyć m.in.: mierzącą ponad 300 metrów halę magazynową z 1907 roku, zaprojektowaną przez Hansa Poelziga, dawną fabrykę drożdży, nawiązującą swą architekturą do średniowiecznych zamków, zakłady przetworów ziemniaczanych, zabytkową szkołę, dworzec, osiedle robotnicze oraz Park Siewcy z charakterystycznym pomnikiem.

Jak powiedział portalowi lubon.pl, zastępca burmistrz Lubonia Mateusz Mikołajczak, powiedział: „Historia Lubonia jest nierozerwalnie związana z przemysłem. Mam nadzieję, że dzięki szlakowi ponad stuletnie fabryki staną się atrakcją turystyczną. Szczególnie, że nasze miasto jest bardzo atrakcyjnie położone nad Wartą, w sąsiedztwie Wielkopolskiego Parku Narodowego.”

Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, dodał: „Wielu współczesnych turystów szuka miejsc nietuzinkowych, których nie można znaleźć w najpopularniejszych przewodnikach. Odpowiedzią na takie potrzeby jest „Luboński Szlak Architektury Przemysłowej”. Warto dodać, że mógł on powstać dzięki współpracy samorządu, lokalnych instytucji i firm oraz naszej organizacji.”

Z kolei pomysłodawca szlaku, Rafał Marek, skomentował: „Bardzo się cieszę, że mój pomysł aby pokazać turystom i mieszkańcom lubońskie zabytki architektury przemysłowej został zrealizowany przez obecne władze Miasta i PLOT. Podziękowania należą się też właścicielom tych obiektów, szczególnie, że część z nich nadal jest wykorzystywana w celach produkcyjnych.”

Szlak będzie można zwiedzać z przewodnikiem w każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 10. Bilety w cenie 15 zł (normalny) lub 12 zł (ulgowy) można rezerwować drogą mailową: [email protected] lub telefonicznie: 61 813 0072 i 500 287 325 (Ośrodek Kultury w Luboniu)..