POT – Wawrzyniak do Chin, Lewandowski do Berlina

archiwum AktualnościTurystyczne.pl

Dyrektorem nowego Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej będzie od jesieni Jan Wawrzyniak, dotychczasowy szef ZOPOT-u w Berlinie. Jego miejsce zajmie Paweł Lewandowski. Jak podał portal AktualnosciTurystyczne.pl, Jan Wawrzyniak pracę w Berlinie skończył 14 sierpnia a do czasu uruchomienie ośrodka w Pekinie będzie kierował pracami z biura w Polsce. ZOPOT w Pekinie to kolejny krok POT w kirunku promocji kraju w Chinach, po akcji reklamowej rok temu.

Cytowany przez wspomniany portal, Robert Kępiński z POT, nadzorujący uruchomienie ZOPOT w Pekinie, powiedział: „Mamy nadzieję, że nasz ośrodek ruszy w ciągu najbliższych.”

Według Kępińskiego, Wawrzyniak został wybrany ze względu na duże doświadczenie w promowaniu Polski na rynku niemieckim.

Z kolei o nowym-starym szefie ośrodka w Berlinie Kępiński powiedział: „Przez kilkanaście lat Paweł Lewandowski promował Polskę w Niemczech. Początkowo jako reprezentant Orbisu, następnie jako dyrektor tamtejszego ZOPOT (wtedy POIT – Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej).”

AktualnościTurystyczne.pl cytują też wypowiedzi obu dyrektorów.

Lewandowski powiedział m.in.: „Po 9 letniej przerwie wracam do Berlina. Przejmuję ośrodek w bardzo dobrej formie… Ośrodek wielokrotnie nagradzany przez niezależne instytucje, za realizowane imprezy promocyjne jak i mobilność informacyjną. To niewątpliwie zasługa mojego poprzednika i wyjątkowo zgranego zespołu, który – ku mojej radości – od czasu mojego wyjazdu z Berlina prawie się nie zmienił…
Utrzymanie zatem tego poziomu obsługi wszystkich zainteresowanych wyjazdami do Polski, utrzymanie tak dużego zainteresowania środków masowego przekazu pozytywnym opisywaniem walorów turystycznych Polski, będzie moim priorytetowym zadaniem…
W planach mam dalsze działania promocyjne skierowane do młodych mieszkańców Niemiec. Szeroka, ciekawa promocja wyjazdów do Polski w social mediach, które dla tej grupy wiekowej są najlepszym źródłem informacji i wydaje się, że też przekonywującym. Podejmę także działania, żeby pokazać organizatorom seminariów, szkoleń i kongresów, że w Polsce mają wiele możliwości do swoich wyspecjalizowanych aktywności. Promocja szlaków rowerowych, takich jak na przykład Green Velo, ale też innych form turystyki aktywnej.”

Z kolei Wawrzyniak powiedział: „Przez osiem lat miałem wielkie szczęście być beneficjentem sukcesów mojego wspaniałego zespołu… Mam odwagę powiedzieć, że w tym okresie przeskoczyliśmy od razu z poczekalni do pierwszej klasy. Pomagały nam w tym miasta, regiony i polscy organizatorzy podróży przyjazdowych… Teraz z kraju uporządkowanego, bliskiego nam kulturowo, geograficznie i co najważniejsze mentalnie, przeskakuję w inny świat. To jest wielkie wyzwanie i ciekawa perspektywa, ale także ogromna odpowiedzialność… Mam świadomość, że opowiadanie Polski Chińczykom, głównie chińskim organizatorom podróży, musimy zacząć od podstaw. Ale jednocześnie jestem przekonany, że nasza opowieść zostanie wysłuchana i zainteresuje słuchaczy tak bardzo, że zdecydują się umieścić Polskę na trwale w swoich programach podróży do Europy. W końcu bajać to ja potrafię.”