POT: ponad połowa Polaków wybiera zimowy wyjazd w kraju

fot. WS

W sezonie zimowym 2023/2024 wyjazdy w celach turystycznych z co najmniej jednym noclegiem planuje 53 proc. Polaków w wieku 18 – 65 lat. Większość z nich (57 proc.) chce wyjechać jeden lub kilka razy w kraju, 19 proc. ma w planie wyjazd lub wyjazdy wyłącznie zagraniczne, a 11 proc. wyjedzie zarówno w kraju jak i za granicę. 13 proc. spośród tych, którzy planują gdzieś wyjechać, nie podjęło jeszcze decyzji, dokąd i ile razy wyjadą.

Dla 65 proc. wyjeżdżających główny (najdłuższy lub najważniejszy) wyjazd zimowy to wyjazd krajowy. Najpopularniejszym kierunkiem zimowych wyjazdów krajowych są niezmiennie góry – wybiera się tam niemal sześć na dziesięć osób, które planują swój główny wypoczynek w kraju. Zdecydowanie mniej popularne są wyjazdy w inne rejony Polski: nad morze (22 proc.) i do miast (13 proc.). Głównym celem wyjazdów jest po prostu wypoczynek i relaks (51 proc. wskazań wśród wyjeżdżających w kraju), a w dalszej kolejności: zwiedzanie atrakcji turystycznych (14 proc.), uprawianie sportów zimowych (11 proc.) oraz odwiedziny u krewnych i znajomych (10 proc.).

Podczas zimowych wyjazdów w kraju, polscy turyści najczęściej korzystać będą z wykupionych pakietów pobytowych (noclegi, wyżywienie i/lub inne usługi) w hotelu lub pensjonacie (36 proc.) lub z noclegów w hotelu lub pensjonacie bez wyżywienia (27 proc.). Z innych płatnych miejsc noclegowych (bez wyżywienia) skorzystać planuje 18 proc. osób, a 13 proc. zatrzyma się u rodziny lub znajomych.

Również w przypadku zimowych wyjazdów zagranicznych najczęściej wskazywanym celem jest wypoczynek i relaks (39 proc.) oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych (19 proc.), natomiast uprawianie sportów zimowych i – zyskujące w ostatnim czasie na popularności – wyjazdy „po słońce” uzyskały po kilkanaście procent wskazań. Podczas zimowych wyjazdów zagranicznych niemal połowa polskich turystów zamierza wykupić pakiety pobytowe w hotelu lub pensjonacie, natomiast z samych noclegów w hotelu lub pensjonacie skorzysta 17 proc., a z innych płatnych miejsc noclegowych – 14 proc. wyjeżdżających.

Na ferie czy na Święta?

Popularnym terminem wyjazdu są ferie szkolne (35 proc. wskazań). Niemal co piąty respondent na swój główny wyjazd zimowy planował wyjechać w okresie świąteczno–sylwestrowym, a 31 proc. – w innym terminie zimowym.

„Wysoki odsetek Polaków, dla których okres zimowy jest momentem wypoczynku i złapania oddechu, doskonale pokazuje świadomość naszego społeczeństwa na temat tego, jak istotna jest rola relaksu oraz zdrowego balansu w codziennym życiu pełnym wyzwań. Rodzima oferta turystyczna prezentuje szeroki wachlarz możliwości spędzenia czasu wolnego w atrakcyjny sposób, co z pewnością miało wpływ na to, że w porównaniu z poprzednim sezonem niższa liczba urlopowiczów postawiła wyłącznie na wyjazdy zagraniczne, a to z kolei powinno zaowocować przyzwoitymi wynikami dla polskiej branży” – przyznał Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na tydzień lub krócej

Niemal połowa planujących zimowy wypoczynek wyjedzie od czterech do siedmiu dni. Mniej więcej co dziesiąty wyjeżdżający spędzi poza domem tylko od dwóch do trzech dni. Tyle samo jest osób, które wyjadą od ośmiu do 10 dni oraz tych, którzy deklarują, że wyjadą na dłużej niż dwa tygodnie. Wyjazdy krajowe będą przeciętnie nieco krótsze od wyjazdów zagranicznych.

Z dużym wyprzedzeniem czy w ostatniej chwili?

Niemal trzech na dziesięciu wyjeżdzających planuje swój zimowy urlop zazwyczaj na około miesiąc przed wyjazdem, natomiast 31 proc. – dwa – trzy miesiące przed lub jeszcze wcześniej. Z niewielkim – dwu – trzytygodniowym wyprzedzeniem – decyzje odnośnie wyjazdu podejmuje 16 proc., natomiast w ostatniej chwili, czyli w ciągu ostatniego tygodnia przed podróżą – co dziesiąty wyjeżdżający. Tzw. „okienko rezerwacyjne” jest krótsze w przypadku wyjazdów krajowych niż zagranicznych.

Kto najczęściej wyjeżdża w zimie?

Skłonność do wyjazdów w sezonie zimowym jest wyższa wśród młodszych respondentów (maksymalnie 62 proc. w grupie wiekowej 25-34 lata) i osób lepiej wykształconych (plany wyjazdowe na sezon zimowy posiada niemal siedmiu na dziesięciu respondentów z wykształceniem wyższym i tylko co trzeci respondent z wykształceniem podstawowym). Ponadto częściej niż kobiety planują wyjechać na zimowy wypoczynek mężczyźni (56 proc. wobec 49 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 29 listopada – 5 grudnia 2023 metodą CAWI na reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości zamieszkiwanej miejscowości oraz regionu GUS próbie Polaków w wieku 18-65 lat, N=1020. Badanie, na zlecenie POT, zrealizowano na panelu badawczym epanel.pl, należącym do ARC Rynek i Opinia.