POT doceni najlepsze dziennikarskie materiały turystyczne. Trwa nabór zgłoszeń do konkursu

POT

Dziennikarze turystyczni, którzy w oryginalny sposób przedstawili w ubiegłym roku turystyczne walory Polski, mogą nadal zgłaszać się do konkursu „Turystyczny Dziennikarz Roku”. Do wygrania jest 3 tys. zł. Inicjatywa Polskiej Organizacji Turystycznej ma zachęcić media do tworzenia wysokiej jakości materiałów na temat turystyki krajowej.

Konkurs „Turystyczny Dziennikarz Roku 2018” skierowany jest do dziennikarzy prasowych, internetowych, radiowych i telewizyjnych, a także do fotoreporterów współpracujących z redakcjami. Chodzi o to, żeby wyłonić i nagrodzić najlepsze materiały –prasowe, audycje radiowe, materiały wideo, fotoreportaże oraz programy telewizyjne – które w 2018 poświęcone były atrakcjom turystycznym Polski. Nabór zgłoszeń trwa do 17 lutego 2019 r. Udział w konkursie jest nieodpłatny.

Lepsza współpraca z mediami

„Media stanowią podstawową funkcję w przekazywaniu informacji masowemu odbiorcy i dla wielu osób są głównym źródłem informacji. Dlatego też ich rola w propagowaniu turystyki jest nieoceniona. Polska Organizacja Turystyczna ma bardzo duże doświadczenie w pracy z dziennikarzami z zagranicy. Chcemy również zacieśnić współpracę z dziennikarzami krajowymi i docenić ich wkład w promowanie Polski na rynku macierzystym – komentuje Jacek Janowski, przewodniczący kapituły konkursu Turystyczny Dziennikarz Roku.

„Turystyka krajowa ma ogromny potencjał wzrostu. Zależy nam na tym by zachęcić jak największą liczbę Polaków, by w wolnym czasie odwiedzali nieodkryte zakątki naszego kraju. Stąd pomysł by wyróżnić tych dziennikarzy, którzy w najciekawszy sposób pokazują piękno Polski” – dodaje.

Im lepsi dziennikarze, tym lepiej dla turystyki

Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz – do znalezienia na stronie internetowej POT. Pracą konkursową mogą być: opublikowany artykuł prasowy; artykuł internetowy opublikowany w portalu internetowym; materiał wideo opublikowany w portalu internetowym (w tym na portalach streamingowych i pay per view) lub w telewizji; wyemitowana audycja radiowa lub telewizyjna; opublikowany/wyemitowany jednostkowy artykuł/audycja, zrealizowane w ramach cykli redakcyjnych; fotografie, zrealizowane w ramach fotoreportaży (należy przesłać 3-6 fotografii). W konkursie nie mogą startować twórcy blogów.

Kapituła w składzie: Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Promocji Turystyki Krajowej (przewodniczący), Paweł Sztompke, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia, Ewa Pawlak-Lewandowska, dyrektor Departamentu Turystyki w MSiT, Jan Sołek, prezes Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Jarosław Lichacy, prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych i Dariusz Iwański, fotograf, przyzna nagrody w czterech kategoriach. Są nimi: „wideo”, audycja radiowa”, „fotoreportaż”, „artykuł”.

Duży odzew w branży

„Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni tym, jak wielu dziennikarzy postanowiło zgłosić swoje materiały do inauguracyjnej edycji konkursu Turystyczny Dziennikarz Roku. Tym bardziej, że z naszych doświadczeń przy innych działaniach wynika, że najwięcej osób zgłasza się i tak w ostatnich dniach. Zapisy trwają do 17 lutego. Zachęcamy do przekazywania informacji o konkursie gdyż chcemy wyróżnić wszystkie najlepsze materiały.” – mówi Jacek Janowski.

W tym roku odbywa się pierwsza edycja konkursu, ale w planach są już kolejne.

„Inicjatywa od samego początku była stworzona z zamiarem jej kontynuowania. Mogę zapewnić, że w pierwszym kwartale przyszłego roku wybierzemy najlepszych dziennikarzy turystycznych 2019 roku – Jacek Janowski, przewodniczący kapituły konkursu Turystyczny Dziennikarz Roku” – dodaje Jacek Janowski.

Więcej informacji: https://www.pot.gov.pl/pl/nowosci/polecane/konkurs-turystyczny-dziennikarz-roku-2018

Artykuł przygotowany we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.