POT: 65 proc. Polaków planuje wyjazd w sezonie letnim

fot. Raphaël Biscaldi / unsplash

Według badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną, ponad 60 proc. Polaków planuje wyjazd poza miejsce zamieszkania w nadchodzącym sezonie letnim 2023. Celem badania było sprawdzenie, jak wielu Polaków planuje wyjechać w celach rekreacyjno-wypoczynkowych poza miejsce zamieszkania oraz czy mieszkańcy Polski zamierzają spędzić tegoroczne wakacje w kraju czy za granicą.

Na przełomie maja i czerwca POT zapytał mieszkańców Polski o to, jakie są ich plany na nadchodzący sezon wakacyjny (24 czerwca – 30 września).

W tym roku na wyjazd, który obejmie co najmniej jeden nocleg poza miejscem zamieszkania planuje wyjechać 65 proc. Polaków. Co trzeci zamierza wyjechać raz, natomiast co piąty deklaruje, że oprócz głównego wyjazdu, zamierza wybrać się w jeszcze kolejną lub kolejne – dodatkowe wakacyjne podróże. 16 proc. badanych nie planuje w ogóle w tym roku opuszczać miejsca stałego zamieszkania, natomiast co dwudziesty planuje w okresie wakacyjnym krótkie, jednodniowe wycieczki w pobliżu miejsca zamieszkania.

Nieco ponad sześciu na dziesięciu Polaków (dokładnie 64 proc.) swój główny – najdłuższy lub najważniejszy wyjazd wakacyjny spędzi w kraju, a niemal trzech na dziesięciu (28 proc.) za granicą. 65 proc. spośród tych, którzy swój główny pobyt wypoczynkowy spędzą w kraju zamierza wyjechać na nie dłużej niż siedem dni (sześć noclegów), a po 12 proc. na dokładnie osiem i od dziewięciu do 15 dni.

„Plany wyjazdowe Polaków na okres letni rysują się podobnie jak w poprzednim, rekordowym dla krajowej turystyki 2022 roku, wobec czego można przypuszczać, że uda się ten wynik przynajmniej wyrównać. Pozytywne sygnały z branży, bazując na pierwszych dwóch kwartałach tego roku, kiedy to Polacy chętnie podróżowali w trakcie ferii, weekendu majowego czy czerwcowego, dają nadzieję na dalszy rozwój rodzimej turystyki. Wierzę, że poza turystami krajowymi, którzy czują się dobrze w ojczyźnie i doceniają niepowtarzalny klimat” – przyznaje Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki.

24 proc. respondentów wybierających na główny pobyt wakacyjny zagranicę deklaruje, że spędzi tam dokładnie osiem dni (siedem noclegów), a 25 proc. – od dziewięciu do 15 dni. Czterech na dziesięciu respondentów deklaruje natomiast, że ich wyjazd zagraniczny obejmie nie więcej niż sześć noclegów (siedem dni).

76 proc. respondentów planujących główny wyjazd wakacyjny w Polsce zamierza skorzystać z płatnej bazy noclegowej (z wyżywieniem bądź bez), natomiast 18 proc. będzie nocowało nieodpłatnie (u znajomych albo u rodziny, na działce lub we własnym domku letniskowym).

Spośród wyjeżdżających na główny wyjazd wakacyjny za granicę 73 proc. skorzysta z płatnej bazy, natomiast 23 proc. z darmowych noclegów, przy czym w przypadku wyjazdów zagranicznych wyższy jest udział osób, które planują wykupienie pakietów (noclegi, wyżywienie plus ewentualnie inne usługi) w hotelu lub pensjonacie (45 proc. wobec 26 proc. w przypadku wyjeżdżających w kraju) oraz noclegi u rodziny i znajomych (16 proc. wobec 10 proc.).

Wakacje w Polsce – z kim i za ile?

Polacy zdecydowanie preferują spędzać wakacje i wypoczywać w towarzystwie bliskich sobie osób. Aż 88 proc. badanych deklaruje, że na główny wyjazd wypoczynkowy na terenie kraju wybierze się w towarzystwie innych osób. Najczęściej jest to cała rodzina wraz z dziećmi (33 proc. wskazań) oraz z partnerem (32 proc.), a następnie znajomi i przyjaciele (11 proc.). Samotne wyjazdy wakacyjne w Polsce planuje jedynie 9 proc. ankietowanych.

42 proc. ankietowanych na główny, krajowy wypoczynek zamierza przeznaczyć kwotę do 1,5 tys. zł na osobę, 28 proc. planuje wydać od 1501 do 3 tys., zł, a 15 proc. powyżej 3 tys. zł na osobę.

Wakacyjne wyjazdy za granicę w gronie bliskich

Za granicę również wolimy wyjeżdżać w towarzystwie niż samotnie. Aż 92 proc. ankietowanych zagraniczny urlop spędzi w gronie bliskich, ale częściej niż w przypadku tych, którzy wybierają na główny wyjazd wypoczynkowy Polskę – bez dzieci, jedynie w towarzystwie partnera / partnerki / męża / żony (35 proc. wskazań). W zagraniczną podróż wakacyjną z całą rodziną wraz z dziećmi wyjedzie 26 proc. ankietowanych, a w towarzystwie przyjaciół / znajomych 16 proc. Samotnie za granicę zamierza wyjechać jedynie 7 proc. respondentów.

W przypadku wyjazdów zagranicznych wyższe są przeciętne planowane wydatki. 44 proc. osób, które na główny wyjazd wypoczynkowy w sezonie letnim 2023 wybiera się za granicę planuje przeznaczyć na niego kwotę powyżej 3 ty. zł na osobę, a 27 proc. od 1501 do 3 tys. zł. 19 proc. wyda natomiast nie więcej niż 1,5 tys. zł.

Morze ulubionym kierunkiem wakacyjnym Polaków

Spośród deklarujących plany wyjazdowe w tegorocznym sezonie wakacyjnym 42 proc. chce wyjechać nad morze. Dotyczy to zarówno osób, które planują główny wyjazd w kraju, jak i tych, którzy planują spędzić go za granicą.

Najbardziej popularnymi kierunkami wyjazdów krajowych, poza polskim morzem (37 proc. wskazań w przypadku głównego wyjazdu wakacyjnego w Polsce) są góry (22 proc.) i jeziora (19 proc.). Wieś, miasto, parki narodowe, uzdrowiska i SPA uzyskały zaledwie po kilka procent wskazań. Polacy wyjadą przede wszystkim po to, żeby wypocząć i zrelaksować się (63 proc. wskazań w przypadku głównego wyjazdu wakacyjnego w kraju) lub zwiedzać atrakcje turystyczne (13 proc.).

„Chociaż wśród destynacji wakacyjnych wskazywanych najczęściej przez Polaków w kontekście wakacyjnych wyjazdów królują najpopularniejsze kurorty, to dostrzegalny jest trend wyszukiwania miejscowości mniej popularnych, lecz równie wartych odwiedzenia. Polska oferta turystyczna, nawet podczas krótkich podróży, jest bardzo szeroka i atrakcyjna, zatem każdy odnajdzie w niej coś dopasowanego do własnych potrzeb i oczekiwań. Szczególnie zachęcamy do wypoczynku na terenach blisko natury, na przykład w Polsce Wschodniej” – twierdzi Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

W przypadku osób wybierających się na główny wyjazd wypoczynkowy za granicę – morze jako miejsce swojego pobytu wskazuje ponad połowa ankietowanych (56 proc.). Drugie co do popularności są miasta (19 proc. wskazań).  Również za granicę Polacy wyjadą przede wszystkim po to, by wypocząć (50 proc. wskazań) lub zwiedzać (24 proc.), 10 proc. wyjedzie natomiast, żeby odwiedzić krewnych lub znajomych.

Atmosfera podczas wakacji jest dla nas najważniejsza. Jako główne powody wyjazdu z miejsca zamieszkania wskazujemy albo nowe doznania, albo chęć pozostania przy tym, co znamy – czyli poczucie „bycia u siebie”.

Polacy wybierający się na swój główny wyjazd wakacyjny w Polsce deklarują, że najważniejsza jest dla nich atmosfera miejsca, do którego się udają. Twierdzi tak aż 43 proc. ankietowanych. 38 proc. deklaruje natomiast, że w Polsce jest u siebie i po prostu lubi tutaj wypoczywać. Co ciekawe, odsetek osób, które odpowiedziały: “chcę zobaczyć nowe miejsce” (22 proc.) jest zbliżony do odsetka deklaracji “zawsze jeżdżę w to samo miejsce” (19 proc.).

W przypadku głównej podróży wakacyjnej w kraju istotnym motywem wyboru miejsca jest dla Polaków także stosunek jakości do ceny oraz niskie ceny (po 19 proc. wskazań w obu przypadkach). Co do motywów wyboru głównego miejsca wakacyjnego pobytu za granicą – najwięcej wskazań uzyskały: pewność dobrej pogody (44 proc.), chęć zobaczenia nowego miejsca (40 proc.), a także atmosfera miejsca (31 proc.). Również w przypadku wyjazdów zagranicznych stosunkowo często wskazywana była dobra relacja jakości do ceny (26 proc.).

Kto wyjedzie na wakacje w kraju, a kto za granicę?

Wyniki tegorocznej edycji badania “Plany wakacyjne Polaków” wskazują, że Polskę na swój główny pobyt wypoczynkowy najczęściej wybierają osoby w średnim wieku. W grupie wiekowej 35-45 lat to aż 73 proc. respondentów, a w grupie 45-65 lat – 67 proc. Za granicę na swój główny wyjazd wypoczynkowy częściej wyjadą natomiast osoby młodsze (36 proc. respondentów z grupy wiekowej 18-24 lata i 35 proc. respondentów z grupy 25-34 lata).

Dokąd na drugi i kolejny wyjazd wakacyjny?

Zarówno osoby, które na swój główny wyjazd wakacyjny wyjadą w Polsce, jak i rodacy, którzy zdecydowali się na zagraniczne wakacje, na swój kolejny wyjazd w sezonie letnim 2023 wyruszą w Polskę. Spośród tych, którzy główny urlop spędzą w kraju, taką deklarację złożyło 86 proc. respondentów, natomiast wśród tych, którzy na najdłuższy wyjazd wybierają się za granicę – 60 proc. respondentów.

Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – Omnibus na reprezentatywnej 1084-osobowej próbie Polaków w wieku 18-65 lat w terminie 31 maja – 5 czerwca 2023.