POT: 5 milionów dzieci skorzystało z Polskiego Bonu Turystycznego

Wakacje, to był czas realizacji bonu turystycznego

Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Organizacji Turystycznej, Polski Bon Turystyczny zdał egzamin. 2,6 miliona płatności zrealizowanych za pomocą bonu przyniosło ponad 1,7 miliarda złotych, z czego ponad miliard wpłynął tylko w okresie wakacyjnych miesięcy.

Przypomnijmy, że bon to świadczenie, którym zostało objętych ponad 7 milionów dzieci, to pomoc finansowa zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i przedsiębiorców z branży turystycznej.

Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, stwierdził: „Polski Bon Turystyczny okazał się ogromnym sukcesem. Liczba aktywacji i wykorzystania bonu do opłacenia wakacyjnego wypoczynku pozwoliły wielu przedsiębiorcom częściowo odrobić straty z wielu poprzednich miesięcy. Wierzę, że pobudzony przez to rozwiązanie trend na turystykę krajową będzie nadal się utrzymywał, Polacy będą aktywnie podróżować także w niższych sezonach i te wakacje będą tylko punktem wyjścia do dalszej odbudowy dla całej branży.”

Jak podaje POT, pierwszy boom na tegoroczne wyjazdy z bonem przyniosły maj i czerwiec, tuż po zniesieniu obostrzeń w branży turystycznej. Na koniec czerwca liczba aktywowanych bonów wyniosła ponad 2 miliony i ponad 640 milionów złotych zrealizowanych płatności.

Zainteresowanie bonem nie słabło przez całe wakacje i tylko w ciągu 2 miesięcy liczba aktywacji wzrosła do 3 milionów a 2,6 miliona płatności zrealizowanych za pomocą bonu przyniosło już łącznie ponad 1,7 miliarda złotych, z czego ponad miliard wpłynął tylko w okresie wakacyjnych miesięcy. Z wypoczynku z Polskim Bonem Turystycznym skorzystało już 5 milionów dzieci.
W bazie podmiotów turystycznych przyjmujących płatności bonem znajduje się ponad 28 tysięcy podmiotów.

Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, dodał: „Interesujące jest także rozłożenie w czasie wypoczynku i płatności z wykorzystaniem bonu. W odróżnieniu od poprzednich lat, kiedy wyraźnie wyższa aktywność turystyczna zauważalna była w pierwszym miesiącu wakacji, płatności realizowane z bonem turystycznym rozkładały się równomiernie na lipiec i sierpień. Przedsiębiorcy turystyczni, którzy przystąpili do programu i przyjmują płatności bonem, w pełni skorzystali więc z ruchu turystów przez cały sezon i nie odczuli w sierpniu spadku liczby gości i przychodów.”

Jest jeszcze czas na wykorzystanie bonu

Możliwość wykorzystania Polskiego Bonu Turystycznego nie kończy się jednak wraz z wakacjami. Wciąż można korzystać z niego płacąc za liczne atrakcje i jednodniowe wycieczki, nawet te bez noclegu (pod warunkiem, że w pakiecie znajdują się 2 różne usługi), city breaki, wycieczki szkolne, obozy, zielone szkoły czy turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Bonem można płacić do końca marca 2022 roku – także za wyjazdy planowane po tym terminie, o ile płatność zostanie zrealizowana do 31 marca 2022 roku.

Polski Bon Turystyczny – skorzystały 4 mln dzieci