Porty lotnicze zainwestują 6 mld w nowe technologie

archiwum British Airways

Lotniska całym świecie coraz mocniej inwestują w rozwój technologii IT, w roku 2013 wydały na ten cel ok. 6 miliardów USD.

Według firmy SITA (dostawca rozwiązań dla lotnictwa) to już stały trend.
Badania tej firmy wskazują, że mimo kryzysu gospodarczego, zarządy portów lotniczych patrzą optymistycznie na ich przyszłość. Badania SITA opierają się na odpowiedziach udzielonych na ankietę przez przedstawicieli ponad 255 portów lotniczych z całego świata obejmujących 54 proc. całego ruchu pasażerskiego na świecie.
W około 90 proc. lotnisk oczekiwany jest wzrost lub w najgorszym razie utrzymanie poziomu wydatków na poprawę obsługi pasażerów. W ostatnich trzech latach roczna stopa wzrostu wydatków na inwestycje wynosił 12 proc., zaś stopa przychodów – 2,83 proc.
Badania SITA, przeprowadzane po raz 10. na zlecenie Rady Portów Lotniczych (ACI-Airports Council International) pokazują, że dla portów lotniczych na całym świecie rozwój technologii poprawiających poziom obsługi pasażerów, informacji i sprzedaży biletów jest priorytetem. Francesco Violante, prezes zarządu, SITA, powiedział: „Lotniska będą nadal inwestować w technologie IT, poprawiające efektywność ich działalności i wpływające na poziom usług. Nasze badania w tym roku wyraźnie pokazują, że sprawy wygody, komfortu pasażerów leżą wszystkim portom lotniczym na sercu. Niezbędne rozwiązania technologiczne zapewniające ten komfort, przy jednoczesnym rosnącym ruchu pasażerskim, zapewnią lotniskom wzrost przychodów”. Do 2016 roku około 95 proc. portów lotniczych planuje inwestować w aplikację na telefony komórkowe, która będzie dostarczać informacje o lotach, dostępności biletów oraz pomagać w poruszaniu się na dowolnym lotnisku. Ponadto do 2016 roku, 75 proc. lotnisk będzie oferować swoje usługi także za pomocą mediów społecznych do 2016 roku (obecnie z tej możliwości korzysta 56 proc. z nich). Również do roku 2016 na ponad 80 proc. lotnisk pasażerowie będą mogli odprawiać bagaże online.