Portugalia od 1 grudnia przywróci stan klęski

Lisbona, Portugalia
Lizbona / fot. Amanda Yeung/ Unsplash

Portugalski rząd ogłosił w czwartek zaostrzenie ograniczeń związanych z COVID-19, w tym ostrzejsze kontrole graniczne. Pasażerowie przylatujący do Portugalii będą musieli wykazać się negatywnym wynikiem testu przed wejściem na pokład.

Premier Portugalii, Antonio Costa, powiedział: „Pomimo sukcesu jaki odnieśliśmy ze szczepieniami, musimy być świadomi, że wchodzimy w fazę wysokiego ryzyka, ponieważ widzimy duży wzrost pandemii w pozostałej części Europy, a Portugalia nie jest wyspą.”

Premier zapowiedział, że od 1 grudnia przywrócony zostanie stan klęski, który zniesiono cztery miesiące temu.
Zgodnie z nowymi przepisami wszyscy pasażerowie przylatujący do Portugalii będą musieli wykazać się negatywnym wynikiem testu przed wejściem na pokład (linie lotnicze będą karane grzywną w wysokości 20 000 euro w wypadku niesprawdzenia pasażerów).

Certyfikaty szczepień będą obowiązywać również przy wejściu do hoteli, restauracji, siłowni i nia wydarzenia kulturalne. W pomieszczeniach publicznych ponownie wymagane będą maski; osoby odwiedzające domy opieki, szpitale, bary, sale taneczne oraz duże imprezy sportowe i kulturalne będą musiały wykazać się negatywnymi testami.

W Portugalii ponad 87 procent populacji jest zaszczepione,.

W środę w Portugalii odnotowani 3773 nowych przypadków koronawirusa, najwięcej od końca czerwca.