Ponad sześć tysięcy aromatów w jednym miejscu. Pod Poznaniem otwarto Bibliotekę Zapachów

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Aromatorium – Biblioteka Zapachów została otwarta w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Jest to miejsce unikatowe w skali Polski i Europy, pachnące tysiącami zapachów.

Aby stworzyć Aromatorium, przez wiele miesięcy zgromadzono ponad sześć tysięcy zapachów, począwszy od perfum, poprzez olejki eteryczne, wyciągi z ziół, pyłu z bursztynu, czy zapachy lokomotywy, a także zwierząt, w tym odchody słonia z poznańskiego zoo.

“Zapach jest niezwykle istotnym zmysłem w funkcjonowaniu osób niewidomych, ale również nas, widzących. Choć nie zawsze to dostrzegamy i zwracamy na to uwagę. Stanowi bardzo ważny element w poruszaniu się w budynkach i przestrzeni zewnętrznej. To dzięki niemu lokalizują cele, do których chcą dotrzeć. Myślę, że dzięki Aromatorium osoby niewidome będą trenowały zapachy, ćwiczyły i doświadczały ich” – mówi Natalia Grajewska,  wicedyrektor ds. opiekuńczo-wychowawczych, rewalidacji i rehabilitacji SOSW Owińskach.

Zapach pomaga w edukacji

Biblioteka zapachów mieści się w dostosowanych oraz historycznie zaaranżowanych wnętrzach, które mają przypominać dawne pomieszczenia pracy farmaceutów.

“Gdy dzieci były przez rok na edukacji zdalnej, wymyśliliśmy, że będziemy wysyłać im różnego rodzaju materiały z naszego ogrodu w celu rozpoznawania, zabawy, ale też edukacji. Uczniowie zaczęli przysyłać nam zapachy ze swoich domów. I taka na początku przedziwna zabawa przerodziła się w ideę stworzenia miejsca edukacyjnego” – mówi Marek Jakubowski, tyflopedagog.

Aromaty przynosili i przysyłali nie tylko uczniowie, ale również mieszkańcy powiatu poznańskiego, osoby mieszkające w Polsce i za granicą. Na apel tyflopedagogów z Owińsk odpowiedziały także firmy. W bibliotece będzie prowadzona nauka zapachów i aromatoterapia oraz zajęcia rewalidacyjne. Obecnie zgromadzono sześć tysięcy najróżniejszych próbek.

“Planujemy stworzenie eksperymentu pedagogicznego i nowego zawodu – aromaterapeuty. Cieszę się, że nieustannie się rozwijamy i wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych uczniów” – stwierdził Bartłomiej Maternicki, dyrektor ośrodka.

Kolejna atrakcja powiatu poznańskiego

Jak podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański, od wielu lat samorząd  konsekwentnie dążył do tego, aby ośrodek w Owińskach stał się perłą powiatu poznańskiego.

“Włożyliśmy w to miejsce mnóstwo pracy i pieniędzy. Część z nich pochodziła z funduszy europejskich. Jak widać efekty są doskonałe. Teraz powstało Aromatorium – Biblioteka Zapachów, które dołączy do Muzeum Tyflologicznego, Pracowni Tyfloakustycznej oraz Parku Orientacji Przestrzennej. Jestem przekonany, że to miejsce będzie naszą kolejną atrakcją. I podobnie jak pozostałe będzie otwarte dla wszystkich odwiedzających nasz ośrodek” – mówi starosta Jan Grabkowski.

Biblioteka Zapachów na co dzień służyć będzie podopiecznym Ośrodka w Owińskach. Tajemnice świata zapachów w Aromatorium mogą również poznawać mieszkańcy Powiatu Poznańskiego oraz turyści – zarówno osoby indywidualne, jak i grupy, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wizyty.