Ponad 17,3 mln Polaków planuje wyjechać na wakacje

AG

Według wyników badań planów wakacyjnych opublikowanych przez Mondial Assistance, w tym roku na wypoczynek wybiera się ponad 17 302 527 osób, 55 proc. Polaków mających co najmniej 18 lat. To o 1,4 mln więcej niż rok temu.

W tym roku zdecydowana większość – 73 proc. (12 626 403) planuje spędzić wakacje w kraju. Wyjazd za granicę deklaruje 27 proc. (4 676 124). W ubiegłym roku wczasy krajowe wybrało 68 proc., zagraniczne – 32 proc.
Tak więc liczba Polaków planujących wakacje w Polsce wzrosła o 1,8 mln, zaś planujących urlop za granicą – spadła o minus 367 tys.
Podobnie, jak w ubiegłym roku, jako główne powody braku wakacyjnych planów wymienione zostały: brak pieniędzy na wyjazd (46 proc.) i inne obowiązki (25 proc.). W tym roku 8 proc. respondentów nigdy nie było na dłuższym wyjeździe urlopowym (w 2015 roku – 12 proc.) a 20 proc. było na takim wyjeździe co najmniej pięć lat temu (w 2015 – 23 proc.).

Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance, skomentował: “W związku z rosnącą ilością zagrożeń na świecie, wakacje w Polsce planuje spędzić ponad 12,5 mln osób, 1,8 mln więcej niż w roku ubiegłym. Nadal jednak ponad jedna czwarta społeczeństwa nie korzysta z urlopów, z powodu braku pieniędzy.”

Bardziej optymistycznie, te wyniki ocenia prezes Neckermann Polska, Krzysztof Piątek: “Optymizmem napawa fakt, że aż o 1,4 mln Polaków deklaruje wyjazd w okresie wakacyjnym. Ważne jest także, że maleje liczba osób, które nigdy nie były na urlopie, w tym roku o 4 punkty porcentowe mniej niż w ubiegłym. Również zmalała grupa, która nie planuje wakacji z powodu braku pieniędzy – to dla mnie dowód wzbogacenia się społeczeństwa. To wszystko musi cieszyć w tak trudnych czasach.”

Na wakacje 2016 wyjadą przede wszystkim osoby w wieku 18- 39 lat (54 proc.). 66 proc. z nich mieszka w trzyosobowych i większych gospodarstwach domowych a 52 żyje w rodzinie o dochodach netto wyzszym niz 3 tys. na osobę.

Zmieniła się kolejność w pierwszej czwórce najpopularniejszych kierunków. Pierwsza jest Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi (14 proc. deklaruje, że tam pojedzie), druga Chorwacja (12 proc.), na dalszych pozycjach wskazywano Włochy (11 proc.) i Grecję (10 proc.).
Grecja straciła przez propagandę mediów głoszących zagrożenie niektórych wysp ze strony uchodźców. Z kolei znajdująca się na miejscu 5. Francja zyskała na pewno dzięki organizacji EURO 2016. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Czechy – wyjazd tam deklaruje 2 proc. Polaków.

W tym roku średni koszt wyjazdu na jedną osobę na wyjazd krajowy wynosi 1 490 zł (w ubiegłym roku było to 1 321 zł) a na wyjazd zagraniczny – 2 922 zł (w 2015 – 2 608 zł).

Zmalała liczba osób planujących zorganizować swoje krajowe wakacje po najniższych kosztach, poniżej tysiąca złotych (z 40 proc. do 29 proc.). Zmalała również zarówno liczba singli, jak i par wyjeżdżających na wakacje. Wzrosła natomiast liczba rodzin 3 i 4 osobowych.

Krzysztof Piątek, skomentował: „Ten wzrost średniej kwoty deklarowanej na wyjazdy zagraniczne to kolejny dowód biogacenia się społeczeństwa a także najprawdopodobniej efekt programu 500+. Ludzie z wielodzietnych rodzin mogą teraz przeznaczyc dodatkowo otrzymane pieniądze na wyjazdy wakacyjne”

49 proc. Polaków planującyh wyjazd zagraniczny skorzysta z oferty wyspecjalizowanych podmiotów (2 304 160 osób). Aż 81 proc. z nich wykupi cały pakiet usług, tylko 9 proc. – sam dojazd.
Wyjazd z biurem podróży wybieramy na ogół (80 proc.), bo “nie musimy się martwić o formalności i organizację”.

Z kolei na wybór konkretnego biura podróży największy wpływ ma wiarygodność biura i zaufanie do niego (46 proc., w roku 2015 – 37 proc.), atrakcyjna cena (43 proc.), dobre doświadczenie z wcześniejszych wyjazdów z tym biurem (36 proc.) oraz opinie w internecie (30 proc.). Mniej niż w zeszłym roku liczą się opinie znajomych (37 proc. Odpowiedzi, w 2015 – 44 proc.).

Krzysztof Piątek zauważył: „Musi cieszyć, że sprawdzone biura zdobywają coraz większe zaufanie u Polaków. To także motywacja dla biur podróży, bo udany urlop, dbałość o klienta na każdym etapie organizacji wyjazdu, powoduje jego zadowolenie i powrót do biura w następnym sezonie. Wzrasta świadomośś, że wypoczynek warto a nawet trzeba powierzać sprawdzonym, rzetelnym biurom podróży.”

Nieco więcej niż przed rokiem, bo 70 proc. Polaków planujących tegoroczne wakacje zamierza wykupić ubezpieczenie. Tylko 17 proc. Z tych, którzy nie planują wykupić ubezpieczenia uważa to za niepotrzebny koszt.

Tomasz Frączek skomentował: “Rosnąca popularność ubezpieczeń wśród Polaków jest dobrym prognostykiem dla branży ubezpieczeniowej. Cieszy nas również fakt, że coraz więcej osób docenia rolę posiadania zabezpieczenia w trakcie podróży zagranicznej. Wśród osób, które nie planują wykupienia dodatkowej polisy przy okazji wyjazdu aż 28 proc. wskazuje, iż stosowne zabezpieczenie już posiadają czy to w formie karty EKUZ (23 proc.), czy innej polisy (5 proc.).”

Jeśli chodzi o obawy związane z tegorocznymi wyjazdami, to aż 16 proc. Polaków wyjeżdżających samodzielnie (w 2015 roku – tylko 4 proc.) oraz 23 proc. wyjeżdżających z biurem podróży (w 2015 – 11 proc.), obawia się zamachów, zamieszek, strajków i aktów terroru. Po raz pierwszy ankietowanych pytano o uchodźców – obawia się ich 8 proc wyjeżdżających samodzielnie i 13 proc. korzystającyh z usług biur. Bankructwa biura obawia się aż 12 proc. wyjeżdżającyh za pośrednictwem właśnie firm turystycznych (w ubiegłym roku – 3 proc.).

Samochód ciągle jest najpopularniejszym środkiem lokomocji podczas wyjazdu na wakacje w kraju. Z własnego pojazdu zamierza skorzystać 69 proc. Wybierając się za granicę, najczęściej wsiadamy do samolotu (59 proc. wskazań).

Najwięcej osób preferuje wyjazd dłuższy – 11 i więcej dni (47 proc. przy wyjeździe w Polsce i 58 proc. za granicą). Niezmiennie zwiedzanie i wycieczki (81 proc. za granicą, 68 proc. w kraju) oraz wypoczynek na plaży i basenie (67 proc. za granicą, 58 proc. w kraju) będą najpopularniejszymi formami spędzania czasu na wakacyjnym wyjeździe.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-31 maja 2016 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej (N) to 2000.