Polskie Koleje Linowe naśnieżają swoje stoki

Na stoku Jaworzyny Krynickiej/fot. archiwum PKL

W ośrodkach należących do Polskich Kolei Linowych pracują armatki do naśnieżania stoków oraz przygotowywane są trasy narciarskie na sezon zimowy 2021/2022. Od 11 grudnia miłośnicy narciarstwa i snowboardu będą mogli skorzystać z trasy udostępnionej na Gubałówce oraz na Górze Żar. W grudniu PKL planuje uruchomić trasy narciarskie we wszystkich swoich ośrodkach.

W ośrodkach Grupy PKL już od kliku dni naśnieżane są stoki oraz trwają przygotowania do otwarcia tegorocznego sezonu narciarskiego.

Marian Szewczyk, dyrektor ds. operacyjno-technicznych PKL, powiedział: „Dokładaliśmy wszelkich starań, żeby miłośnikom sportów zimowych możliwie jak najszybciej udostępnić przynajmniej część naszych tras narciarskich. Jak co roku narciarze oraz snowboardziści będą mogli liczyć na profesjonalnie przygotowane oraz ratrakowane trasy o różnym stopniu trudności. Każda osoba bez względu na umiejętności znajdzie wśród nich trasę odpowiednią dla siebie.”

Od 11 grudnia, na górnej polanie Gubałówki dostępna będzie 300-metrowa trasa narciarska z wyciągiem orczykowym. To bardzo dobre miejsce dla początkujących, ale i średniozaawansowanych narciarzy oraz znakomity punkt widokowy na tatrzańską panoramę.

Do 15 grudnia 2021 r. trwa jeszcze przegląd techniczny kolei linowo-terenowej, ale wyjazd na Gubałówkę w tym czasie jest możliwy. Przy budynku stacji dolnej czekają na turystów busy, którymi łatwo można dotrzeć zarówno do Krainy Światła, jak i na Górną Polanę zlokalizowaną przy budynku górnej stacji PKL Gubałówka.

W ośrodku PKL Góra Żar trwa śnieżenie górnej części trasy. PKL planują 11 grudnia 2021 udostępnić narciarzom trasę nr 2 w ośrodku Góra Żar.

Od połowy grudnia również będą mogli wypróbować swoich sił na przygotowanych i udostępnionych trasach w ośrodku PKL Jaworzyna Krynicka. Otwarta zostanie również Szkoła Jaworzyna Ski&Snowboard oraz wypożyczalnia sprzętu i centrum testowe Rossignol. W ośrodku PKL Jaworzyna Krynicka trwa obecnie śnieżenie tras narciarskich. Otwarcie sezonu zimowego zaplanowane jest na 18 grudnia. Tego dnia zostanie uruchomiona również kolej gondolowa.

W ośrodku PKL Mosorny Groń oraz PKL Palenica trwają prace związane z dośnieżaniem tras. Uruchomienie i udostępnienie tras dla narciarzy w tych ośrodkach planowane jest w połowie grudnia – w ośrodku PKL Mosorny Groń od 15 grudnia, a w ośrodku PKL Palenica od 18 grudnia.

W ośrodku PKL Kasprowy Wierch trwają prace związane z otwarciem tras narciarskich. Naśnieżanie tych tras jest wyłącznie naturalne, dlatego termin ich otwarcia jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Uruchomienie trasy w Kotle Gąsienicowym planowane jest na święta. Wszystko jednak zależy od opadów śniegu w górach i możliwości przygotowania trasy w Dolinie Gąsienicowej.

PKL przygotowały sezonowy skipass na najbliższą zimę