Polski Bon Turystyczny: od początku programu wykorzystano ponad 3 mld zł

Kwota płatności Polskim Bonem Turystycznym przekroczyła już 3 mld zł. W ostatnim czasie największą liczbę płatności bonem odnotowała Małopolska. Do podmiotów turystycznych z regionu podczas ferii zimowych wpłynęło około 12 mln zł.

Jak podała Polska Organizacja Turystyczna, bonami turystycznymi zapłacono do tej pory za usługi o wartości ponad 3 mld zł.

„Bez wsparcia z bonu wiele firm, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw mogłoby mieć poważne trudności z płynnością finansową podczas pandemii. M.in. właśnie dzięki możliwości dofinansowania bonem rodzinnych wyjazdów udało się wyjść z tego okresu obronną ręką. Bardzo cieszy mnie również to, że bon zachęcił tak wielu naszych rodaków do podróżowania po Polsce i odkrywania na nowo jej walorów” – mówi wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

„Przed nami ostatni miesiąc obowiązywania programu. Sezon na zimowe wyjazdy, nie tylko do regionów górskich, gdzie dobre warunki narciarskie mogą potrwać nawet do końca marca, jeszcze się nie skończył. Jestem przekonany, że do 31 marca 2023 z dofinansowania do wypoczynku skorzysta jeszcze wiele polskich rodzin, a do przedsiębiorców turystycznych, którzy oferują mnóstwo atrakcyjnych ofert i rodzinnych pakietów na spędzenie czasu w tysiącach wspaniałych miejsc naszego kraju, trafi kolejna pula środków z bonu” – dodaje Gut-Mostowy.

W ciągu sześciu tygodni zimowych ferii beneficjenci z całej Polski zrealizowali ponad 40 tysięcy transakcji bonem, a do podmiotów turystycznych w całej Polsce wpłynęły ponad 43 mln zł. Największy ruch turystyczny i największą liczbę płatności Polskim Bonem Turystycznym w okresie od 16 stycznia do 26 lutego 2023 roku odnotowała Małopolska.

Do podmiotów turystycznych z regionu podczas sześciu tygodni zimowego sezonu wpłynęło 11 690 350 zł z tytułu płatności bonami. Na kolejnych miejscach znalazły się: województwo mazowieckie z kwotą 5 891 252 złotych, pomorskie – 4 292 541 zł i dolnośląskie – 4 191 454 zł. Ponad 3 mln zł (3 139 298 zł) trafiły do przedsiębiorców z województwa zachodniopomorskiego, a z województw śląskiego i łódzkiego po ponad 2 mln (odpowiednio: 2 000 982 i 2 342 071 zł).

„Najnowsze dane pokazują, że polskie góry nadal wiodą prym wśród zimowych kierunków wybieranych przez Polaków, ale warto zwrócić uwagę, że chętnie odwiedzane są także mniej oczywiste dla tego sezonu miejsca, jak morze czy regiony środkowej Polski. Dzięki szerokiej bazie podmiotów turystycznych biorących udział w programie, także miłośnicy rodzinnych city breaków, ekspresowych jednodniowych wypadów czy relaksu z dala od tłumów, mają do wyboru ponad 28 tysięcy miejsc zapewniających każdą formę wypoczynku. Beneficjenci, którzy nadal dysponują bonem lub niewykorzystaną w całości kwotą świadczenia mogą korzystać z niego do 31 marca 2023 roku np. opłacając bonem zaliczkę na późniejszy wyjazd” – dodaje Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

POT: chcemy promować turystykę w Polsce wspólnie z branżą. Diagnoza i rekomendacje do 2030 roku