Politycy mają turystykę gdzieś

archiwum sejm.gov.pl

Za tydzień wybory do Sejmu i Senatu. Żaden z komitetów wyborczych nie odpowiedział nam na pytania o turystykę w programach. Z pięciu ugrupowań, które według wszystkich sondaży mają szansę znaleźć się w nowym Sejmie, tylko jedno – PIS – umieściło turystykę w swoim programie.

Oto turystyka w programach poszczególnych komitetów (kolejność wg list wyborczych):

PSL – Koalicja Polska: 28 stron – zero o turystyce

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość: 232 strony- 3 akapity o turystyce (osiągnięcia i cele)

Lewica Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej: 19 stron programu – zero o turystyce

Konfederacja Wolność i Niepodległość: 28 stron – zero o turystyce

Koalicja Obywatelska: 136 stron programu – zero o turystyce

Jeśli chodzi o zagadnienie turystyki w programie Prawa i Sprawiedliwości, to ugrupowanie rządzące od czterech lat, w pierwszym akapicie podkreśla rolę turystyki w gospodarce, w drugim chwali się osiągnięciami (akcją „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” oraz wdrożeniem przepisów w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych), w trzecim – zapowiada rozwój Polskich Marek Turystycznych oraz przygotowanie projektu ustawy o systemie promocji turystycznej Polski, przygotowanie projektów: ustawy o szlakach turystycznych, ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

Nie wiemy kto wygra wybory, które ugrupowania znajdą się i w jakiej sile w Sejmie. Nie wiemy więc, kto będzie odpowiadał za turystykę, strategię turystyczną, promocję turystyczną w Polsce. Pamiętamy, że politycy wszystkich opcji przy okazji spotkań z przedstawicielami branży turystycznej entuzjastycznie powtarzają „turystyka daje 6 proc. do polskiego PKB”. Kiedy przyjdzie jednak do konkretnych działalna rzecz turystyki, następuje marazm.

A jak widać z tegorocznych programów, wszystko jest w nich ważne, tylko nie turystyka.

Pewnie w mniemaniu polityków, turystyka nie potrzebuje stworzenia przyjaznych warunków do rozwoju. Nawet PIS od ponad roku zamroziło prace nad wspomnianymi w swoim programie ustawami. Nie ma żadnego wytłumaczenia, czemu ich projekty nie zostały jeszcze opracowane, czemu ustawy nie zostały uchwalone. Jesteśmy przekonani, że po wyborach i mianowaniu nowego ministra sportu i turystyki, prace nad nowymi ustawami ruszą z kopyta i przed latem 2020 roku zostaną ukończone – będzie można odtrąbić sukces.

Wracając do naszych pytań, które jako redakcja portalu branżowego wysłaliśmy do komitetów wyborczych. Dlaczego nie otrzymaliśmy odpowiedzi?

Wersja nr 1: może były za trudne? Nie najlepiej jednak to świadczy o wiedzy przyszłych posłów i ministrów o ważnym sektorze gospodarki.

Wersja nr 2: partie tak naprawdę mają gdzieś turystykę i ludzi tej branży. W szeroko rozumianej branży turystycznej (biura podroży, hotelarstwo, przewoźnicy, przewodnicy, piloci, gastronomia, samorządy turystyczne, organizacje turystyczne odpowiedzialne za promocję) zatrudnione są setki tysięcy  ludzi. Ale w odróżnieniu do lekarzy, górników, nauczycieli, pszczelarzy, rybaków, handlowców i innych, nie wyjdą na ulice i nie zablokują Warszawy żądając uchwalenia ustaw. Oni robią swoje i dawno przestali oglądać się na to robi MSiT.

Ale 13 października ich glosy mogą się liczyć. Czy naprawdę żadnej partii na głosach branży nie zależy?

Postanowiliśmy opublikować pytania skierowane do komitetów wyborczych. Każdy może ocenić stopień ich trudności. Deklarujemy także, że jeśli któryś z komitetów sie obudzi, nasze łamy są otwarte.

1. Czy mają Państwo plany dotyczące systemu wsparcia rozwoju turystyki w Polsce – na czym one polegają, z jakich źródeł będą finansowane?

2. Jakie problemy uważają Państwo za najważniejsze dla rozwoju turystyki w Polsce, jakie rozwiązania Państwo planują?

3. Czy w planach jest reforma systemu promocji turystycznej (POT-ROT-LOT) – w jakim kierunku będzie przebiegała, jakie są jej założenia?

4. Czy Państwa zdaniem należy wprowadzić opłatę turystyczną w Polsce i w jaki sposób?

5. Czy i w jaki sposób należy uregulować rynek krótkoterminowego najmu kwater prywatnych?

6. Czy w planach jest reforma systemu kategoryzacji obiektów noclegowych? Jeśli tak, to na czym miałaby polegać?

7. Czy zrewidowany zostanie system zabezpieczeń finansowych dla klientów biur podróży? Ze szczególnym uwzględnieniem kosztów tego systemu, ponoszonych przez przedsiębiorców oraz jego efektywności?

8. Czy mają Państwo pomysł na stworzenie w Polsce systemu badań ruchu turystycznego, który dawałby informacje na bieżąco?

9. Czy powinna być przywrócona regulacja zawodów pilota i przewodnika turystycznego? Jeśli tak, to w jaki sposób?

10. Czy dla podmiotów turystycznych powinien być uchwalony obowiązek zrzeszania w organizacjach branżowych?