Polacy pokochali Środkową Dalmację

AG

W 2018 roku województwo splicko-dalmatyńskie odwiedziło 311 505 turystów z Polski, którzy wykupili 2 293 967 noclegów. We wszystkich miejscowościach regionu Polacy – pod względem liczebności – są na jednym z trzech pierwszych miejsc.

Reprezentacja województwa splicko-dalmatyńskiego na spotkaniu w Warszawie przedstawiła największe walory regionu.

Do dyspozycji turystów jest 32 797 łóżek w hotelach, 169 149 łóżek na kwaterach prywatnych oraz 14 872 miejsca na campingach.

W ubiegłym roku skorzystało z nich 3 697 461 turystów, którzy wykupili 19 131 481 noclegów. Warto zaznaczyć, że w województwie żyje ok. pół miliona osób.

Joško Stella, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej województwa splicko-dalmatyńskiego, powiedział: „Środkowa Dalmacja oferuje kojącą ciszę i radosne noce. To połączenie piękna przyrody z zabytkami kultury i historii na wybrzeżach i wyspach. Środkowa Dalmacja to serce Adriatyku.”

Stolicą województwa jest Split, drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Miejscowe lotnisko ma połączenia z 90 miastami europejskimi. Obsługuje 55 przewoźników, w tym 15 tanich linii.

Po przyjeżdżać do tego regionu?

Joško Stella wymienił kilka motywów: klimat i plaże oraz naturalne piękno, miasta i miejsca historii kultury, tradycje religijne, turystykę aktywną, gastronomię, wydarzenia kulturalne i festiwale.

Średnia roczna temperatura wynosi 17 stopni Celsjusza (latem – 26 stopni Celsjusza). Najpiękniejszymi miejscami, przyrodniczymi cudami są: Jaskinia Błękitna, Jaskinia Vranjača, kanion rzeki Cetiny, Modre Jezioro oraz Park narodowy Biokovo.

Z 8 obiektów w Chorwacji znajdujących się na Liście Narodowego Dziedzictwa UNESCO, cztery usytuowane są w województwie splicko-dalmatyńskim: Pałac Dioklecjana w Splicie, Stare Miasto w Trogirze, Stari Grad i Ager na wyspie Hvar oraz średniowieczne nagrobki (stećci) w miejscowości Cista Velika.

Na Niematerialnej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazły się: turniej rycerski Alka z Sinja, taniec Niemo Kolo (Nieme Koło), Procesja Za Krzyżem w Hvarze, koronki z agawy, klapy (męskie zespoły a apella) oraz dieta śródziemnomorska.

W województwie splicko-dalmatyńskim znajdują się trzy sanktuaria maryjne: Sanktuarium Matki Bożej w Sinju, Sanktuarium Matki Bożej na wyspie Solin oraz Sanktuarium Matki Bożej w Vepric.

Gospodarze regionu opracowali program dla turystów lubiących aktywną turystykę. To Discovery Central Dalmacia – 120 propozycji aktywnego spędzenia czasu. Regionie jest m.in. 4000 kilometrów tras rowerowych, 125 dedykowanych ścieżek rowerowych, 200 apartamentów B&B, 50 bike hoteli i 10 biur podróży specjalizujących się turystyce rowerowej.

Joško Stella podkreślił, coraz więcej turystów przyjeżdża do nas śladami bohaterów filmowych. To tutaj, a nie tylko w Dubrowniku, kręcono sceny ósmego sezonu Gry o tron (m.in.w Splicie i twierdzy Klis).