Podróże lotnicze Polaków wg empiktravel.pl

Serwis turystyczny empiktravel.pl zaprezentował dane dotyczące wyborów jego klientów podróżujących na własną rękę. Według danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego IATA, globalne przewozy pasażerskie pod koniec roku 2014 wzrosły o 6 proc. w porównaniu z rokiem 2013.
Wśród klientów empiktravel.pl loty długodystansowe wybierało w ubiegłym roku 65 proc. podróżujących na własną rękę. Co ósmy klient portalu, kupujący bilety lotnicze wybrał się w minionym roku do Nowego Jorku. Taka sama liczba klientów wyleciała do Bombaju. Wśród najczęściej wybieranych kierunków znalazły się także Bangkok, Kuala Lumpur oraz Rio de Janeiro.

W pierwszej dwudziestce zestawienia najpopularniejszych kierunków 2014 roku znalazły się także największe miasta Europy – Ateny, Paryż, Lizbona, Barcelona, Londyn. Te destynacje cieszą się niesłabnącą popularnością, zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych, korzystających z Corporate Travel Management empiktravel.pl.
Podobnie jak w roku ubiegłym klienci serwisu chętnie latali także w kierunkach egzotycznych. Oprócz plasujących się w pierwszej trójce najpopularniejszych odległych destynacji – Bangkoku i Bombaju – często podróżowano także do Delhi oraz Tokyo. W 2014 roku powodzeniem cieszyły się także loty do Istambułu i Tel Avivu.

Wzmożone zainteresowanie podróżami do destynacji plasujących się w czołówce rankingu wynikało w dużej mierze z licznych ofert promocyjnych na bilety lotnicze w tych kierunkach, organizowanych przez zaufanych przewoźników. Wśród linii lotniczych, które klienci obdarzyli w 2014 roku największych zaufaniem znalazły się: LOT Polish Airlines, Lufthansa, Air France, British Airways, KLM, Iberia, Air Berlin, Aegan, Aeroflot, Turkich Airlines, a także linie klasy Premium – m.in. Emirates Airlines.
Z danych empiktravel.pl wynika, że w podróże indywidualne Polacy najczęściej wybierali się w okresie wakacyjnym – największa lotów była rezerwowana od początku czerwca do drugiej połowy września 2014 roku. Rezerwacji, szczególnie na loty długodystansowe do Nowego Jorku czy Bombaju, dokonywano najczęściej ze sporym wyprzedzeniem – 13 proc. klientów serwisu swoje bilety lotnicze kupiło już w styczniu.
Ponad 80 proc. klientów empiktravel.pl podróżujących indywidualnie rezerwacji biletu lotniczego dokonała on-line (niecałe 20 proc. – off-line, za pośrednictwem Doradcy Klienta empiktravel.pl).

Tomasz Szatrow, category manager empiktravel.pl, powiedział: „W roku 2015 nadal rosnącą popularnością będą się cieszyły loty europejskie – m.in. do Londynu, Paryża, Aten, Barcelony czy Lizbony. Podróże w tych kierunkach obejmują zarówno loty prywatne, w celach wypoczynkowych, jak i wizyty służbowe. Prognozujemy, że równolegle będzie rosło zainteresowanie lotami długodystansowymi – do Stanów Zjednoczonych oraz w kierunkach Azjatyckich (m.in. Pekin, Bangkok, Singapur, Tokyo, Hongkong). W przypadku dalekich lotów, kluczowe znaczenie dla ich popularności będą miały okresowe obniżki cen i promocje organizowane przez największych przewoźników. To one bowiem sprawiają, że odległe i nieraz egzotyczne destynacje stają się coraz bardziej przystępne dla podróżujących.”