Podróże kombinowane, czyli prom + samolot

archwium aferry.pl

Problemem w organizacji podroży kombinowanej może być ograniczona sieć środków transportu publicznego w danym kraju.

Wiadomo, że podróż samolotem jest wyborem nr 1, bo najszybciej, ale czy to na pewno najciekawszy wariant? Wyjazd na urlop z własnym pojazdem wydaje się najbardziej komfortowy i optymalny dla rodzin lub osób ceniących niezależność.
Turyści nie posiadający własnego samochodu wcale nie są skazani na ograniczenia w odkrywaniu nowych zakątków w Europie. Mogą oni w łatwy sposób skorzystać z opcji podroży kombinowanej i zobaczyć również dużo ciekawych miejsc podczas jednego wyjazdu. Oto przykład 4 dniowej podróży kombinowanej: lot Polska do Ryga autokar Ryga – Tallinn prom Tallinn – Helsinki nocny prom Helsinki – Sztokholm lot Sztokholm – Polska. Taką podróż można oczywiście przedłużyć i np. wynająć samochód w Helsinkach i zobaczyć okolice na 4 kolach. Oczywiście podróż kombinowana będzie idealna dla aktywnych podróżnych, którzy lubią zwiedzać i być aktywni podczas urlopu.
Idea podróży kombinowanej może wynikać nie tylko z czystej chęci urozmaicenia wyjazdu, ale także z powodu znalezienia tańszego dojazdu do wybranego celu. Np. jeśli lot z Polski do Helsinek jest dla nas za drogi, wówczas możemy znaleźć tańszy alternatywny lot, np. do Rygi, a stamtąd wziąć 4.5h dojazd autokarem do Tallinna. Tym samym przy okazji zwiedzimy dwa dodatkowe kraje.
Tworząc trasę podroży kombinowanej pamiętajmy, aby nie tracić za dużo czasu na transport, tylko bardzo dobrze zbilansować go z zwiedzaniem i odpoczynkiem. Przeprawa promowa będzie na pewno chłodzącym dodatkiem w letnim wyjeździe na Baleary lub greckie wyspy, np. lot Polska – Barcelona + prom Barcelona – Alcudia.
Problemem w organizacji podroży kombinowanej może być ograniczona sieć środków transportu publicznego w danym kraju.
Patrząc na podróż kombinowaną z punktu ekonomicznego i rozwoju turystyki, bez wątpienia można powiedzieć, że wpływa ona na aktywizacje regionów turystycznych oraz ochronę środowiska. Wyjazd kombinowany propaguje korzystanie z publicznych i grupowych środków transportu, zmniejszając emisje CO2 produkowaną przez samochody osobowe.
Parki narodowe lub inne miejsca chronione, w których nie można poruszać się własnym pojazdem są jak najlepszym przykładem dla dojazdu kombinowanego. Wyspa Rottenst u wybrzeży Perth w Australii jest objęta zakazem poruszania się tam samochodem. Zakaz ten respektuje przewoźnik promowy Rottnest Express, który na pokład zabierają tylko pieszych pasażerów. Na wyspie można poruszać się pieszo, rowerem lub skorzystać z lokalnego autobusu.
Bardzo często piesi turyści mają ograniczony dostęp do danej atrakcji turystycznej ze względu na brak dojazdu. Lokalne władze powinny współpracować jak najwięcej z przewoźnikami, aby piesi turyści, którzy dostali się do danego kraju samolotem zwiedzili jak najwięcej.
Anna Bierla
www.aferry.pl