Po życzliwość pojedź do Wrocławia

Wrocław to polski prekursor obchodów Światowego Dnia Życzliwości. Nic dziwnego, bo z niej właśnie jego mieszkańcy słyną w naszym kraju i poza jego granicami. W tym roku święto obchodzone będzie w tym mieście po raz trzynasty. 21 listopada warto więc pojechać do stolicy Dolnego Śląska.

Światowy Dzień Życzliwości ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków, ustanowiono World Hello Day, jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem. W Polsce Dzień Życzliwości obchodzony jest 21 listopada, a prekursorem tych obchodów jest Wrocław. A wszystko za sprawą urodzin zamieszkującego to miasto krasnala Życzliwka, które przypadają właśnie 21 listopada.

Czym jest życzliwość? Wg Random Acts of Kindness Foundation, amerykańskiej fundacji propagującej ideę życzliwości, jest to naturalna właściwość, wyrażana poprzez akty dobrej woli, odzwierciedlające troskę o siebie i innych.

Miasto życzliwych ludzi i gościnności

„Akcja, która zrodziła się we Wrocławiu, swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej miejscowości w Polsce. Jej celem jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. A jakie miasto może mieć ku temu najlepszy klimat, jeśli nie Wrocław – symbol otwartości, pozytywnego myślenia, kosmopolityzmu, gościnności i tysiąca innych odcieni życzliwości” – mówi Wioletta Samborska, dyrektorka Biura Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

W tym roku hasłem wiodącym wydarzenia jest „Życzliwość podaj dalej!”, a jednym z elementów obchodów jest akcja internetowa #podaj dalej, w ramach której organizatorzy zachęcają do napisania czegoś pozytywnego do swoich znajomych, oznaczenia ich w przyjacielskim kontekście. Na stronie VisitWroclaw.eu znajdziemy słownik dobrych słów, które mają zainspirować do zamieszczania pozytywnych treści w mediach społecznościowych. Aby włączyć się w obchody na prawd nie trzeba wiele, wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie.

Kalendarz z kolekcją Dni Życzliwości

Z okazji Dnia Życzliwości wydany zostanie specjalny kalendarz na 2019 rok. Jaka historia stoi za jego stworzeniem? Od początku idei Dnia Życzliwości towarzyszą pozytywne i ciepłe grafiki wrocławskiego artysty Andrzeja Tylkowskiego. Jego charakterystyczna kreska i łatwo rozpoznawalne postacie najbardziej znane są z pocztówek i docierają już do fanów w kilkunastu krajach świata. Z okazji 13 edycji, kolekcję 13 unikalnych życzliwych plakatów postanowiono uczcić kalendarzem na 2019 rok – okładkę zdobi tegoroczna kreacja, a karty poszczególnych miesięcy ilustrują plakaty z kolejnych edycji Dnia Życzliwości.

Wrocławskiemu Dniu Życzliwości zawsze towarzyszą specjalne wydarzenia. W tym roku na najmłodszych czekają ciekawe warsztaty w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, na starszych wykład, a dla wszystkich – koncert z pomaganiem w tle.

Warsztaty dla dzieci w filiach biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała pięć warsztatów w swoich filiach na terenie miasta. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 5 do 10 lat wraz z opiekunami. Na warsztaty trzeba się wcześniej zapisać telefonicznie (numery na stronie VisitWroclaw.eu).

O godz. 11.00, w Filii nr 29 przy ul. Reja 1, zaczynają się warsztaty literacko-plastyczne „Podaj dalej”. Skierowane są do dzieci w wieku 6-8 lat z opiekunami.

Życzliwki z koralików powstaną na kreatywnych warsztatach plastycznych w Centrum Innowacji Przejście (Przejście Świdnickie 19). Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat z opiekunami. Organizatorzy przygotowali dwie tury warsztatów: o godz. 14.00 oraz 15.00. W Centrum będzie można także zrobić własną książkę! Zajęcia „Nasza książka” dla dzieci w wieku 6-10 lat z opiekunami rozpoczną się o godz. 16.00.

Zabawy plastyczne pt. „Zrób sobie Wrocław” z tego, co masz pod ręką rozpoczną się o godz. 16.00 w Filii nr 12 na Dworcu Głównym PKP. Poprowadzi je artysta plastyk Tomasz Broda, dzieci będą wydzierać, stemplować i dobrze się bawić. Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 6-8 lat z opiekunami.

Przypinki oraz inne gadżety, które zawsze można nosić przy sobie, można wykonać na warsztatach „Zrób to sam i podaj dalej”. Na dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami czeka Filia nr 1 MBP przy ul. Sztabowej 98.

Ks. Adam Boniecki i koncert na rzecz hospicjum

Miasto Wrocław i Uniwersytet SWPS zapraszają także na wyjątkowe spotkanie z ks. Adamem Bonieckim, poświęcone potrzebie wzajemnego szacunku i życzliwości. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30 w Sali Wielkiej Starego Ratusza.

Na zakończenie obchodów Dnia Życzliwości odbędzie się koncert charytatywny, organizowany przez „Wrocławski Kolektyw Jazzowy Dzieciakom” Vertigo Jazz Club & Restaurant, będący połączeniem sił wrocławskich muzyków. Bilety-cegiełki na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci kosztują 30 zł i można je zakupić na stronie internetowej. Koncert odbędzie się w Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP i zacznie się o 19.

Więcej o tym, co odbywać się będzie w tym dniu przeczytać można na stronie: https://visitwroclaw.eu/dzien-zyczliwosci
Warto śledzić także wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/189477208641140/ 
Hasztagi: #życzliwość #podajdalej