1 października przestaje obowiązywać stworzony dla biur podróży przepis o „180 dniach”

Nowelizacja specustawy, wprowadzająca m.in. fundusz zwrotów dla biur podróży, wprowadza też termin końcowy obowiązywania przepisu o 180 dniach odroczenia zwrotu środków w przypadku, gdy do imprezy turystycznej nie doszło z powodu koronawirusa.

Wprowadzenie tzw. Turystycznego Funduszu Zwrotów wprowadzono łącznie z zakończeniem od 1 października działania przepisu o „180 dniach”. Zgodnie ze specustawą uchwaloną w marcu, organizator turystyki miał dodatkowe 180 dni na zwrot wpłaconych przez klienta środków w przypadku, gdy do realizacji imprezy nie doszło z powodu koronawirusa. O fakcie tym poinformował fanpage Prawo i Turystyka.

Nowelizacja ustawy wyznacza koniec tego terminu:

„Powiadomienie przez podróżnego o odstąpieniu od umowy o udział w imprezie turystycznej lub powiadomienie o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej przez organizatora turystyki w trybie oraz ze skutkiem określonym w art. 15k ust. 1 możliwe jest do dnia 1 października 2020 r.”

Przepis z art. 15k przestał działać tylko dla organizatorów turystyki. Branża eventowa i hotelarska (art. 15zp) nadal korzystają z możliwości odroczenia zwrotu o 180 dni, gdy rozwiązanie umowy pozostaje w związku z COVID-19.

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa o pomocy dla branży turystycznej przyjęta przez Sejm

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center