Trwają rozmowy o przesunięciu terminu wprowadzenia testów dla turystów lecących do Grecji

archiwum Grecosa
Wyspa Paros

Jak się dowiadujemy, samo wprowadzenie obowiązkowych testów na koronawirusa dla osób podróżujących do Grecji jest przesądzone, jest jedynie szansa na odroczenie terminu, kiedy przepis ten miałby zacząć obowiązywać. Jednak jeśli touroperatorzy odwołają loty jutro, nie będą już chronieni odroczeniem zwrotu wpłat o 180 dni. Przy zwrotach tych nie będą też mogli posiłkować się Turystycznym Funduszem Zwrotów.

W sprawie wprowadzenia przez Greków obowiązku testowania przyjezdnych interweniowała Polska Izba Turystyki.

“W tej sprawie działamy dwutorowo: kontaktowałem się z P. Harrym Theoharrisem, ministrem turystyki Grecji, który obiecał nam pomoc, a także z organizacją HATTA, która również ma kontakt z ministerstwem. Minister turystyki odbędzie spotkanie z greckim ministrem zdrowia, aby wynegocjować opóźnienie wprowadzenia tej restrykcji. Decyzja ma zapaść do jutra” – informuje Paweł Niewiadomski, prezes PIT.

“Problem polega na tym, że samoloty lecą w sobotę i na pewno do tego czasu nie da się przetestować ludzi, gdyż to trochę trwa, szczególnie że zaczyna się weekend. Ewentualna zmiana musiałaby nastąpić natychmiast, inaczej organizatorzy będą musieli odwołać wyjazdy. Zwracaliśmy już wcześniej, na etapie prac w UE, uwagę na to, że takie decyzje powinny być podejmowane z wyprzedzeniem. Przewidywaliśmy takie sytuacje, że z dnia na dzień kraje UE będą wprowadzały tego typu decyzje. To jest pierwszy z takich wypadków” – dodaje.

Zgodnie z zapisami nowelizacji specustawy, od 2 października touroperatorów przestaje obowiązywać ochrona związana z odroczeniem terminu zwrotów wpłat o 180 dni. Jeśli touroperator będzie chciał zaproponować klientowi voucher, będzie musiał podpisać stosowny aneks do umowy – aby taki voucher był nadal chroniony podobnie jak umowa o imprezę turystyczną. Zmiana warunków umowy przy zgodzie obu stron jest możliwa również w „zwyczajnych” warunkach prawnych.

Dla imprez odwołanych od 2 października nie będzie również możliwości skorzystania z finansowania zwrotów w ramach Turystycznego Funduszu Zwrotów.

1 października przestaje obowiązywać stworzony dla biur podróży przepis o „180 dniach”

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center