PLL LOT dostarczają zrównoważone paliwo do samolotów na lotnisku w Amsterdamie

PLL LOT SAF Amsterdam

Polskie Linie Lotnicze LOT zakupiły zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) od zajmującej się produkcją takich paliw firmy SkyNRG. Paliwo SAF dostarczono do systemu hydrantowego lotniska Schiphol w Amsterdamie na mocy porozumienia book and claim, które jest współfinansowane przez pasażerów PLL LOT.

“Umowa ze SkyNRG jest dowodem na to, że PLL LOT dążą do zredukowania wpływu operacji lotniczych na środowisko naturalne. Wdrożyliśmy politykę zarządzania efektywnością paliwową, która wpływa na zmniejszanie emisji CO2 z naszych lotów, a dostarczenie SAF do samolotów na lotnisku w Amsterdamie jest elementem realizacji strategii dekarbonizacji w PLL LOT” – powiedziała Dorota Dmuchowska, członek zarządu ds. operacyjnych w Polskich Liniach Lotniczych LOT.

Transport paliwa też wpływa na środowisko

W ramach partnerstwa PLL LOT opowiedziały się za porozumieniem typu book and claim, polegającym na dostarczaniu paliwa SAF do systemu hydrantowego lotniska Schiphol w Amsterdamie, nie zaś na bezpośrednim tankowaniu swojej floty. To rozwiązanie umożliwiło LOT-owi redukcję emisji dwutlenku węgla, bez konieczności fizycznego stosowania paliwa we własnych samolotach, co przełożyło się nie tylko na obniżenie emisji dwutlenku węgla, ale też kosztów związanych z niepotrzebnym transportem paliwa.

Dobrowolne wsparcie od pasażerów

PLL LOT zastosował podejście oparte na współpracy, aby sfinansować odbiór paliwa SAF ze SkyNRG, wykorzystując do tego dobrowolne darowizny od pasażerów, popierających dążenie linii do obniżenia emisji dwutlenku węgla.

“Zakup zrównoważonego paliwa lotniczego SAF przez PLL LOT to dowód na konsekwentnie realizowaną strategię w ramach programu Destination ECO. Umowa ze SkyNRG to element zmniejszania emisji z naszych operacji lotniczych, również w kontekście przyjętej strategii na lata 2024 – 2028” – powiedział Mateusz Dziudziel, dyrektor Biura Paliw w LOT.

Theye Veen, członek zarządu ds. handlowych w SkyNRG, powiedział: “Cieszymy się, że możemy towarzyszyć PLL LOT w podróży w kierunku zrównoważonego rozwoju. Wybierając nasz SAF i innowacyjną metodę book and claim, LOT pokazuje, że dba o potrzeby pasażerów i demonstruje swoje zaangażowanie w bardziej odpowiedzialne praktyki lotnicze. Z niecierpliwością czekamy na możliwość wsparcia PLL LOT, ponieważ czynią przemysł lotniczy bardziej zrównoważonym.”