PKP Intercity uczciło Rok Ernesta Malinowskiego

archiwum PKP Intercity

15 czerwca odbył się uroczysty przejazd pociągu PKP Intercity TLK Malinowski, zorganizowany w ramach obchodów Roku Ernesta Malinowskiego.

W przejeździe wzięli udział goście, m.in. podróżniczka Elżbieta Dzikowska, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji oraz kolejowych Spółek.

PKP Intercity, wspólnie ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK), zorganizowało specjalny przejazd pociągu TLK Malinowski na trasie Warszawa – Kraków. Podczas podróży pasażerom przybliżona została postać Ernesta Malinowskiego – projektanta i budowniczego kolei. Polski inżynier zasłynął przede wszystkim stworzeniem Centralnej Kolei Transandyjskiej zlokalizowanej w Peru, która jeszcze do niedawna była najwyżej położoną linią kolejową na świecie. Na stacji Warszawa Wschodnia skład został odprawiony przez Alberto Efraín Salas Barahona, Ambasadora Peru.

Łukasz Smółka, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury, powiedział: „Cieszy nas, że w Roku Ernesta Malinowskiego, wybitnego polskiego inżyniera kolejowego, możemy powiedzieć, że realizujemy największy w historii program inwestycyjny na polskiej kolei. Jego efektem będzie kolej nowoczesna, komfortowa i punktualna.”

Janusz Dyduch, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP, dodał: „W tym roku obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin Ernesta Malinowskiego i dlatego ogłosiliśmy, że 2018 będzie rokiem tego wybitnego inżyniera. Na czas obchodów przewidzieliśmy wiele atrakcji, a jedną z nich był przejazd pociągiem TLK Malinowski.”

Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity, podkreślił: „Jako narodowy przewoźnik w naturalny sposób angażujemy się w akcje upowszechniania pamięci o polskich inżynierach Podczas dzisiejszego przejazdu zależało nam na przybliżeniu naszym pasażerom sylwetki Ernesta Malinowskiego.”

Stworzona przez Ernesta Malinowskiego linia prowadzi prze Andy ze znajdującego się na wybrzeżu Peru portu Callao do centrum górniczego La Oroya, położonego na wysokości blisko 5 tys. m n.p.m. Centralna Kolei Transandyjska przyniosła korzyści gospodarcze, a także zjednoczyła kraj dotąd podzielony barierą Andów na trzy części.

Elżbieta Dzikowska, znana i ceniona podróżniczka, stwierdziła: „Przez wiele lat za twórcę Centralnej Kolei Transandyjskiej uważano amerykańskiego sponsora Henry’ego Meiggsa, a przecież to arcydzieło sztuki technicznej końca XIX w. stworzył nasz rodak, niezwykle zasłużony dla rozwoju i obronności Peru. 200. rocznica jego urodzin
to szczególna okazja, by przypomnieć jego postać i dzieło.”

Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A, dodał: „Ernest Malinowski zasłynął jako budowniczy do niedawna najwyżej położonej linii kolejowej na świecie. Obok inżyniera Józefa Nowokuńskiego – kierującego budową magistrali Śląsk – Porty czy profesorów Jana Podoskiego i Czesława Jaworskiego – prekursorów wielkiej elektryfikacji Polskich Kolei Państwowych, był jednym z zasłużonych Polaków, którzy zapisali się na kartach historii kolejnictwa. Jesteśmy dumni z osiągnięć polskich konstruktorów dlatego chętnie włączamy się w wydarzenia związane z kultywowaniem tradycji i promocją dziedzictwa kolejowego.”

Włodzimierz Żmuda z zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., powiedział: „Przykład Ernesta Malinowskiego, projektanta i budowniczego Centralnej Kolei Transandyjskiej pokazuje, że warto realizować ambitne cele. Dla PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. takim wyzwaniem jest dziś realizacja Krajowego Programu Kolejowego, który zapewni sprawniejszą sieć połączeń w ruchu pasażerskim i towarowym. Przypominana dziś postać wybitnego budowniczego, to utrwalanie idei o znaczeniu i konieczności ciągłego rozwoju kolei.”