PKL: większość polskich narciarzy zostanie w kraju

PKL

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla Polskich Kolei Linowych, ponad połowa narciarzy uda się w tym roku w polskie góry, a 6 proc. za granicę. 

W opublikowanym raporcie PKL podkreśla, jak wielką popularnością cieszą się wśród Polaków sporty zimowe.

„Z badania Polskich Kolei Linowych przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS wynika, że prawie 70 proc. narciarzy i snowboardzistów wyjechało zimą w góry w ciągu ostatnich trzech lat. Co druga osoba z tego grona ruszała na stok średnio więcej niż jeden raz w roku.”

Młodzi jadą w polskie góry

W ramach tegorocznych planów, 52 proc. ankietowanych wybiera się zimą w polskie góry. Główny cel tych wypraw to jazda na nartach lub snowboardzie. 

“Badania PKL wskazują, że uroki polskich stoków doceniają w większym stopniu kobiety (56 proc.) niż mężczyźni (49 proc.). Tendencja jest odwrotna w przypadku zagranicznych wyjazdów, które narciarze wybierają ponad dwa razy częściej niż narciarki (odpowiednio 7 proc. i 3 proc.). Polskie góry znajdują najwięcej entuzjastów wśród osób w wieku 18-39 lat – w tym roku na stok ruszy 75 proc. młodych narciarzy.”

Na nartach jeździ już ponad co trzeci Polak, zaś 8 proc. ankietowanych wciąż zastanawia się, czy odwiedzić zimą górskie kurorty.

Badanie zrealizowane zostało przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Polskich Kolei Linowych S.A., w październiku 2017 r. metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), z odpowiedziami jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, na próbach losowo – kwotowych 1100 i 500 osób, stanowiących liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu mieszkańców Polski (dane wg GUS).