PKL, TOPR i TPN dbają o bezpieczeństwo turystów w o górach

Za porady podziękujesz nam z góry – takie hasło przyświeca letniej akcji edukacyjnej Polskich Kolei Linowych, które promują wśród turystów właściwe zachowania na tatrzańskich szklakach. Partnerami akcji edukacyjnej Odpowiedzialnie w góry! są Tatrzański Park Narodowy i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Ponad połowa, bo aż 57 proc. Polaków wybiera się w góry właśnie latem – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie PKL. Jednocześnie prawie 40 proc. ankietowanych ocenia swoją wiedzę na temat gór jako średnią lub niską.
Dlatego PKL kontynuują zainicjowaną zimą tego roku akcję edukacyjną Odpowiedzialnie w góry! Tak jak w zimowej odsłonie, do udziału w akcji i profesjonalnego przygotowania i zachowania się w górach zachęcają eksperci – ratownicy TOPR, przyrodnicy, taternicy, przewodnicy górscy i sportowcy, którzy kochają góry i czują się za nie odpowiedzialni.

Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL, powiedział: „Celem naszej akcji edukacyjnej jest wywołanie publicznej dyskusji o świadomym bezpieczeństwie w górach i sprawienie, by myślenie o odpowiedzialności za zdrowie i życie stały się dobrym zwyczajem w turystyce. Zależy nam na tym, żeby Polacy mądrze planowali górskie wyprawy, wiedzieli jak się do nich przygotować i jak przewidywać zagrożenia, by cieszyć się z piękna i magii gór.”

W serii poradnikowych filmów edukacyjnych dostępnych na dedykowanej stronie internetowej odpowiedzialniewGory.pl i kanałach social media ambasadorzy dzielą się swoją wiedzą, która ma uświadomić turystom potencjalne zagrożenia w górach, pokazać jak przygotować się do wyprawy, jak ważne jest poszanowanie dla tatrzańskiej przyrody i zachowanie podstawowych zasad, które wpływają na nasze bezpieczeństwo.

Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN, skomentował: “Tatry odwiedza co roku prawie cztery miliony osób, musimy więc zachować odpowiedni balans między ochroną przyrody, a udostępnianiem gór turystom. Powinniśmy z nich korzystać odpowiedzialnie, tak, aby nie zakłócać naturalnej harmonii tego miejsca. Odpowiedzialność za Tatry spoczywa na nas wszystkich.”

Z prezentowanych materiałów dowiemy się m.in. jak najlepiej przygotować się do wyjścia w góry latem, jakie zagrożenia czekają na nas w wyższych partiach Tatr, jak i gdzie sprawdzać warunki pogodowe i poprawnie na nie reagować. Nie zabraknie także informacji dotyczących uprawiania sportu – amatorzy biegania dowiedzą się jak bezpiecznie trenować biegi górskie.

Jan Krzysztof, naczelnik TOPR, podkreślił: „Góry dają nam wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu, od bezpiecznych spacerów dolinami, po ekstremalne wspinaczki, musimy być jednak do tego odpowiednio przygotowani.”

W letniej edycji akcji Odpowiedzialnie w góry! porad udzielają: Maciej Pawlikowski – himalaista, zawodowy ratownik TOPR, międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV/UIAGM i instruktor taternictwa, uczestnik siedmiu zimowych wypraw na ośmiotysięczniki, Grzegorz Bargiel – ratownik TOPR, przewodnik tatrzański i międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV, Jan Krzeptowski-Sabała – specjalista ds. turystyki w TPN, Marcin Rzeszótko – ratownik TOPR, siedmiokrotny medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich i sześciokrotny w biegach narciarskich, Andrzej Marasek – ratownik TOPR, przewodnik tatrzański I klasy, Apoloniusz Rajwa – wieloletni pracownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu, Magdalena Derezińska-Osiecka – v-ce Mistrzyni Świata, brązowa medalistka Pucharu Świata, Mistrzyni Europy Środkowej, wielokrotna Mistrzynią Polski w skialpinizmie, Młodzieżowa Mistrzyni Polski w biegach górskich, Sylweriusz Kosiński – dr n. med., ratownik górski, lekarz naczelny TOPR i twórca Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej.