PIT: turyści mogą się czuć bezpiecznie

Beata Antos

Nic nie wróży finansowych problemów biur podróży i tegoroczny sezon będzie bezpieczny dla tych, którzy zdecydują się powierzyć organizację swojego wypoczynku biurom podróży – powiedział Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Jak wynika z danych zebranych przez firmę TravelData przychody z imprez turystycznych w 2016 roku wzrosły o 5,4 proc., a liczba klientów wzrosła o 1,5 proc. (ok. 1 999 tys. osób). Nic zatem nie wróży finansowych problemów dla organizatorów. Poza tym lato 2017 będzie pierwszym sezonem, w którym pełnej ochrony klientom na wypadek niewypłacalności biura podróży udzieli Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Obecnie Fundusz dysponuje środkami w wysokości około 11 mln złotych odprowadzanych w postaci składek od ok. 3350 przedsiębiorców.Warto przypomnieć, że TFG obejmuje ochroną również wyjazdy krajowe zakupione u organizatora turystyki. Prezes Niewiadomski podkreślił, że choć branża inaczej wyobrażała sobie kształt funduszu, to jego powołanie jest krokiem w dobrą stronę.

Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego przypomniała, jak ważne jest staranne wybranie organizatora i sprawdzenie go jeszcze przed zawarciem umowy – czy jest wpisany do rejestru organizatorów turystyki i czy odprowadza składki do TFG – informacja o składce powinna być wyszczególniona na umowie.

Bezpieczne wakacje dla dzieci
O tym jak bezpiecznie wysłać dziecko na obóz lub kolonie powiedziała Małgorzata Karwat, członek Rady Naczelnej PIT, szefowa międzyizbowego zespołu ds. turystyki dzieci i młodzieży. Jak poinformowała po wielomiesięcznej pracy zespołu w ustawie znalazł się szereg zapisów zapewniających bezpieczny wypoczynek najmłodszych. Najważniejsza zmiana jest taka, że każdy podmiot organizujący wypoczynek na zasadach komercyjnych musi posiadać wpis do rejestru organizatorów turystyki i posiadać odpowiednie zabezpieczenie. Ponadto każdy wypoczynek zorganizowany musi być zgłoszony do Kuratorium Oświaty. W przypadku niespełniania przez organizatora odpowiednich warunków, Kuratorium odmówi dokonania wpisu. Małgorzata Karwat uczula, aby zawsze sprawdzać kto jest organizatorem wypoczynku i czy spełnia wymogi formalne, aby świadczyć tego rodzaju usługi, oraz aby zawsze podpisywać z organizatorem umowę, która – w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości – stanowi podstawę do ewentualnego dochodzenia roszczeń przez klienta.
Małgorzata Karwat zwróciła również uwagę na kwestie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wakacyjnych wyjazdów.

Podróżowanie bez barier
O projekcie Turystyka bez Barier opowiedział Miłosz Krawczyk, autor bloga o podróżowaniu z perspektywy osoby niepełnosprawnej oraz wynalazca i konstruktor przełomowego wózka off-road “Blumil”, umożliwiającego poruszanie się osobie niepełnosprawnej po trudnym terenie w bardzo prosty i wygodny sposób. Wózek pokonuje leśne drogi, kocie łby, góry, plaże, śnieg. Zarówno blog, jak i wózek stanowią pomoc dla osób niepełnosprawnych w pokonywaniu barier. Na blogu Miłosz Krawczyk, korzystający ze swoich ponad 20 letnich doświadczeń osoby poruszającej się na wózku, pomaga zaplanować podróż, wybrać najlepsze rozwiązania, znaleźć miejsca i obiekty z udogodnieniami.

“Chcę zbudować miejsce, gdzie takich informacji dla osób na wózkach będzie pod dostatkiem. Inspiracją były pytania, na które piszący do mnie ludzie nie znajdowali odpowiedzi. Jak wygląda proces oddania bagażu, gdzie zaparkować samochód, jak przesiąść się na siedzenie w samochodzie, czy można zabrać wózek, jaki hotel jest najlepiej dostosowany, co robić w okolicy na wózku? I tak powstał blog. To był początek drogi, na której jestem teraz – projektu społecznego Turystyka bez barier, który powstał min. po to, by udostępniać niepełnosprawnym sprawdzone informacje dotyczące podróżowania” – mówi Miłosz Krawczyk.

Obecnie pomysłodawca projektu szuka partnerów, dzięki którym będzie mógł uruchomić wypożyczalnię wózków “Blumil” oraz przygotować pełne kompendium wiedzy zawierające propozycję tras, mapy oraz wszelkie informacje niezbędne do komfortowego i bezpiecznego podróżowania przez osoby niepełnosprawne.
Pierwszym branżowym partnerem projektu jest Polska Izba Turystyki.

Organizatorem konferencji była Polska Izba Turystyki we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego

Rejestr Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych dostępny jest na stronie www.turystyka.gov.pl
Baza wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej dostępna jest na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl