PIT: Polacy wolą jeździć częściej, ale na krócej

archiwum PIT

Według raportu polskiej Izby Turystyki, Urlopy dwutygodniowe w szczycie sezonu planuje mniej niż co piąta rodzina. Skraca się także czas wyjazdu – 80 proc. rezerwacji to wyjazdy do 7 dni, z czego blisko trzy czwarte to wyjazdy tygodniowe.

W sezonie wakacyjnym 2018 najważniejszymi faktami były: powrót Turcji na podium najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, wysoka dynamika Tunezji i kierunków bałkańskich oraz utrwalająca się tendencja do zakupów w ramach wczesnej rezerwacji, w połączeniu z wyjątkowo atrakcyjną ofertą last minute.

Na warszawskiej konferencji przedstawiono opracowany przez Polską Izbę Turystyki raport „Zagraniczne wakacje Polaków 2018” oparty się na danych zebranych od trzech multiagentów internetowych: Fly.pl, Travelplanet.pl i Wakacje.pl.

Według raportu letni sezon w turystyce zapowiadał się wyjątkowo dobrze już w lutym – wskazywały to dane dotyczące wczesnej rezerwacji (wzrost o ok. 45 proc.). Rekordowym miesiącem okazał się styczeń, w którym biura odnotowały ponad 50 proc. dynamikę (wg TFG). Świetne wyniki biur potwierdzają pośrednio dane Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego za I poł. 2018 roku, z których wynika, że na wycieczki czarterowe zdecydowało się 1,4 mln osób, czyli o 36 proc. więcej niż w roku 2017.

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, powiedział: „Podsumowując ubiegły rok w turystyce, mówiło się o wzrostach sięgających około 20 proc., jeśli chodzi o zorganizowane imprezy turystyczne. Świetne wyniki tegorocznej przedsprzedaży potwierdzały tę tendencję, można się było jedynie obawiać słabszej – jak w roku poprzednim – sprzedaży oferty last minute. Na szczęście ten scenariusz się nie sprawdził – wyjątkowo korzystne ceny lastów sprawiły, że sprzedaż kształtowała się na bardzo wysokim poziomie.”

Dariusz Górzny, prezes zarządu Wakacje.pl S.A, dodał: „W sezonie 2018 odnotowujemy wzrosty sprzedaży istotnie ponad rynek, zarówno w kanale online jak i offline. Udało nam się zrealizować jedno ze strategicznych wyzwań, jakim była konsolidacja rynku multiagentów turystycznych – podsumowuje wyniki sezonu letniego.”

Po dwóch słabszych latach Turcja ponownie znalazła się na podium najpopularniejszych kierunków turystycznych polskich turystów, a Antalya z Riwierą Turecką jest najchętniej wybieranym regionem na wakacyjny urlop z udziałem w rynku na poziomie ok. 11 proc. Na ten wynik wpływ mają korzystne cenowo oferty hoteli 4* i 5* z all inclusive oraz pewne uspokojenie sytuacji politycznej w turystycznych rejonach tego kraju.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl, skomentował: „Grecja pozostaje liderem letnich wyjazdów, choć już we wczesnych rezerwacjach było widać lekki przesyt wyjazdami do tego kraju. Za to powrót Turcji na pozycję wicelidera miał miejsce przy imponującym wzroście wyjazdów do tego kraju. Wbrew obawom, Turcji tylko w minimalnym stopniu zaszkodziły problemy z krachem kursu tamtejszej waluty. Turyści bowiem, wyjeżdżając do Turcji, wykupują z reguły wycieczki w najwyższym standardzie – w hotelach 5 i 4* z wyżywieniem all inclusive. Nie dziwi więc pierwsze miejsce Riwiery Tureckiej jako najpopularniejszego regionu na wakacyjny wypoczynek. Wakacje w Alanyi, Antali Kemer czy Side spędził więcej niż co dziesiąty klient polskich biur podróży.” 

Tańsze kierunki w ofensywie

Pod względem dynamiki na pierwszym miejscu znalazła się odrabiająca straty Tunezja.

Radosław Damasiewicz zauważył: „Do pierwszej dziesiątki wraca Tunezja, jeszcze przed 2015 rokiem lokująca się zwykle na 5. miejscu. Warto zauważyć że zrobiła to z przytupem – wzrost wyjazdów do tego kraju jest bowiem pięciokrotny.”

Dobrymi wynikami może pochwalić się także Turcja oraz Albania, która wyrasta na kolejny hit wybrzeża Morza Śródziemnego przyciągający śródziemnomorskim klimatem i korzystną ceną. Kraj ten wykorzystał swoją szansę z ostatnich dwóch lat, „wchodząc w buty” ówczesnych wielkich nieobecnych, czyli Egiptu, Turcji i Tunezji.

Rośnie także popularność innych krajów bałkańskich (poza Albanią np. Czarnogóra); w przypadku Chorwacji na ujemną dynamikę w biurach podróży ma wpływ fakt, że jest to kierunek wybierany częściej przez podróżujących indywidualnie z dojazdem własnym.

Paweł Niewiadomski dodał: „Na wzmocnieniu pozycji Turcji i Egiptu straciły kierunki europejskie. O ile niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się tańsza Bułgaria, to już Hiszpania, Włochy czy Portugalia pod względem dynamiki znalazły się na dalszych miejscach. Pokazuje to wciąż wysokie zapotrzebowanie na relatywnie tańsze produkty turystyczne w okresie wakacji szkolnych.”

Taniej niż przed rokiem

Zagraniczne wakacje w tym roku okazały się tańsze. Średnia cena rezerwacji spadła w sezonie letnim o 253 zł, za pojedynczą imprezę przykładowy turysta zapłacił 180 zł mniej. Miały na to wpływ dwa główne czynniki: powrót do czołówki tańszych kierunków, umiejętnie łączących konkurencyjną cenę z wysokim standardem zakwaterowania, takich jak Turcja i Egipt, oraz wciąż utrzymujące się na wysokim poziomie zainteresowanie Bułgarią. Kolejnym czynnikiem była świetnie przygotowana i wyjątkowo korzystna cenowo oferta last minute. Na tegorocznym „wyścigu cenowym” zdecydowanie skorzystali turyści.

Radosław Damasiewicz zaznaczył: „Wzrost popularności Turcji i Tunezji, a także wysoka pozycja Bułgarii i Albanii – a oferty na wszystkie te kierunki są najtańsze w określonych standardach wypoczynku – spowodowały, że wakacje były w tym sezonie o 180 zł tańsze niż w poprzednim sezonie. To po części zasługa rekordowego odsetka wczesnych rezerwacji, ale nie należy zapominać również o zaskakująco dużych przecenach last minute, będących efektem wyjątkowo ostrej konkurencji cenowej touroperatorów.”

Częstsze i krótsze urlopy

Dane raportu PIT pokazują, że Polacy wolą jeździć częściej, ale na krócej. Urlopy dwutygodniowe w szczycie sezonu planuje mniej niż co piąta rodzina. Skraca się także czas wyjazdu – 80 proc. rezerwacji to wyjazdy do 7 dni, z czego blisko trzy czwarte to wyjazdy tygodniowe. Dłuższe wakacje (dwutygodniowe) wybierają najczęściej rodziny z dziećmi w lipcu i sierpniu.

Jeśli wakacje, to wygodne

Rosną oczekiwania turystów co do warunków wypoczynku. Stąd dużą popularnością cieszą się te kierunki, które oferują pełen komfort w połączeniu z atrakcyjną ceną. Polacy zwracają uwagę na położenie i standard hotelu, dodatkowe atrakcje czy wyżywienie. Oczekują dostępu do wi-fi, leżaków na plaży i przy basenie, bogatej oferty wycieczek fakultatywnych.

Paweł Niewiadomski skomentował: „Choć wydawało się to niemożliwe, udział all inclusive jeszcze wzrósł, do blisko 77 proc.. Polski turysta najchętniej wyjeżdża na tygodniowe wakacje do hoteli o wysokim standardzie, w sumie hotele 4 i 5* wybiera dwie trzecie klientów biur podróży. Dodając do tego dominację wycieczek samolotowych – w porównaniu z ubiegłym rokiem, ten rodzaj transportu wybrało prawie 95 proc. klientów biur podróży – nie podlega dyskusji, że Polacy lubią wypoczywać w pełnym komforcie.”

Polak rezerwuje wcześniej

Polacy kupują coraz więcej i coraz wcześniej. Blisko 10 proc. klientów jest gotowych do rezerwacji letniego urlopu prawie rok wcześniej (październik, listopad, grudzień). W porównaniu z rokiem ubiegłym o ponad 25 proc., wzrosła liczba rezerwacji dokonywana powyżej trzech miesięcy przed terminem wylotu.
Podobnie sytuacja kształtowała się w sezonie 2017, co sprawiło, że oferta last minute dla najbardziej popularnych kierunków była skąpa i mało atrakcyjna cenowo (z wyjątkiem Egiptu i Turcji). Te doświadczenia sprawiły, że na sezon 2018 organizatorzy przygotowali bogatą i korzystną cenowo ofertę lastów.

Katarzyna Papis, dyrektor sprzedaży E-commerce Fly.pl, dodała: „Sezon możemy podzielić na dwa okresy: bardzo udany pierwszy kwartał 2018 z dużą dynamiką wzrostu i trudniejszy sprzedażowo okres szczytu sezonu, z nadpodażą produktu na rynku, której konsekwencją były dużo niższe ceny wycieczek Last Minute. Trend niskich cen jest kontynuowany przez touroperatorów we wrześniu, co daje naszym klientom bardzo atrakcyjne możliwości rezerwacji wczasów poza sezonem.”

Turystyka autokarowa w odwrocie?

Dominacja wyjazdów samolotowych nie podlega dyskusji – ten rodzaj transportu wybrało prawie 95 proc. klientów biur podróży. Mimo że wzrosty notowane są w każdym segmencie turystyki, to kolejny rok wskazujący na spadek udziału turystyki autokarowej w wyjazdach wakacyjnych. Obejmuje on jedynie 2,2 proc. całej sprzedaży (w zeszłym sezonie ten odsetek wyniósł 3,2 proc.).
Przeważają wycieczki siedmiodniowe i dłuższe (prawie 60 proc. ogółu wyjazdów). Wśród najbardziej popularnych kierunków wycieczek prym wiedzie Chorwacja, za nią plasują się Włochy, Bułgaria, rosnąca również w tym segmencie Albania oraz Grecja. Polska znalazła się w pierwszej piątce tylko u jednego multiagenta, ale jej wynik również wart jest odnotowania.

Rok 2018 potwierdził trend do wczesnej rezerwacji wyjazdów wakacyjnych.

Z danych wynika, że bardzo duże zainteresowanie ofertami last minute i tak kształtuje się na niższym poziomie niż w roku ubiegłym. Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, czy tak dobre wyniki wczesnej rezerwacji powtórzą się w roku przyszłym i czy klienci biur podróży na stałe przekonają się do zakupów w first minute. Zwłaszcza przy tak korzystnych cenach lastów, jakie mieli do dyspozycji w tym roku

Raport dotyczy wyjazdów Polaków z biurami podróży w okresie od 28 kwietnia do 31 sierpnia 201 r., rezerwowanych do 20 sierpnia 2018. Dane, na podstawie których opracowano raport, pochodzą z systemów rezerwacyjnych trzech wiodących na polskim rynku multi-agentów turystycznych: Fly.pl, Travelplanet.pl i Wakacje.pl, którzy dystrybuują oferty wszystkich polskich touroperatorow.