Piramidy będą w centrum nowego projektu turystycznego

Gubernator prowincji Gizy Ali Abdel Rahman ogłosił w niedzielę szczegóły największego projektu turystycznego w Egipcie, który “ma kosztować 7,5 mln funtów egipskich.

Projekt będzie sfinansowany przez Ministerstwo Turystyki a zrealizowany przez ministra ds starożytności.

Abdel Rahman powiedział. “Usytuowany niedaleko ulicy Haram Street, projekt obejmować będzie 280 bazarów, sklepy, restauracje i kawiarnie zbudowane z myślą o turystach. W ciągu miesiąca ogłosimy przetarg skierowany do deweloperów. Zrobimy wszystko, by zachęcić do powrotu turystów pod piramidy.”

Prowincja przeznaczyła już 21 mln funtów egipskich na poprawę ulic wokół Haram Street. Ministerstwo Finansów Egiptu ostatnio ogłosiło, że przychody z turystyki w pierwszej połowie z roku budżetowego 2013/2014 zmalały o 66 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem budżetowym i osiągnęły 1,9 mld dolarów. Minister turystyki Zazou, który w ubiegłym tygodniu ogłosił podwyżkę ceny wizy egipskiej z 15 na 20 dolarów, podkreślił, że spodziewa się w tym roku wzrostu liczby turystów o 3 mln – z 9,5 mln w roku 2013 do 12,5 mln w roku 2014, zaś przychody z turystyki mają osiągnąć 11 mld dolarów.