Pilotaż połączeń kolejowych Kaliningrad – Gdynia

archiwum Przewozy Regionalne

5 stycznia odbył pilotażowy przejazdy pociągów pomiędzy Kaliningradem a Gdynią zorganizowany wspólnie przez Przewozy Regionalne i Kaliningradzki Oddział Kolei Rosyjskich RŻD.

Przewozy Regionalne, właściciel marki POLREGIO, wspólnie z Kaliningradzkim Oddziałem Kolei Rosyjskich RŻD, przeprowadziły 5 stycznia testy połączeń kolejowych na trasie Gdynia – Kaliningrad i Kaliningrad – Gdynia. W tych relacjach w ciągu dnia do dyspozycji pasażerów były dwie pary połączeń obsługiwanych nowoczesnymi szynobusami. Bilet z Gdyni do Braniewa kosztował 25,50 zł, a z Braniewa do Kaliningradu 300 rubli (ok. 18 zł). Na oba odcinki bilety sprzedawane były oddzielnie.

Przesiadka pomiędzy pociągami RŻD (z Kaliningradu) i Przewozów Regionalnych (z Gdyni) zorganizowana została w Braniewie. W budynku stacyjnym pasażerowie przeszli odprawę celną i kontrolę paszportową. Po stronie rosyjskiej procedury te przeprowadzono na pokładzie pociągu.

Przejazdy miały na celu m.in. ocenę efektów przygotowań poczynionych w kwestii połączeń pilotażowych np. w obszarze rozkładu jazdy, obsługi pociągów i sprawności przeprowadzania czynności związanych z przekraczaniem granicy Polski i jednocześnie strefy Schengen.

Anna Lenarczyk, dyrektor Handlowy Spółki Przewozy Regionalne, powiedziała: „Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Jesteśmy zadowoleni z przejazdów, które zorganizowaliśmy wspólnie z naszym partnerem Kaliningradzkim Oddziałem Kolei Rosyjskich RŻD. Połączenia spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, od strony rosyjskiej przyjęliśmy ok. 130 pasażerów. Teraz czas na podsumowanie i wyciągnięcie wniosków z pilotażu oraz dalsze rozmowy na temat ewentualnej przyszłości połączeń.”