Pieszo do najsłynniejszego wodospadu na Cyprze

Wodospad Kaledonia/fot. AG

Wędrówka Szlakiem Kaledońskim do najbardziej znanego wodospadu na Wyspie Afrodyty, to dobra propozycja na każdą porę roku. Zimą przez cała drogę towarzyszy nam zieleń roślinności i chłód bijący od rzeki. Trasa lekka każdego dla każdego.

Najsłynniejszy wodospad na Cyprze – Kaledonia – znajduje się na wysokości 1330 metrów, w Parku Narodowym Lasu Troodos. Utworzyła go rzeka Krios (Zimna Rzeka).

Nie jest to najwyższy wodospad na wyspie, wyższy od niego jest Miliomeri liczący 20 metrów wysokości. Kaledonia jest jednak najbardziej znanym wodospadem, najchętniej odwiedzanym zarówno przez turystów zagranicznych, jak i cypryjskich. Zdecydowało o tym dobre położenie i bardzo dobrze wytyczony i uporządkowany szlak turystyczny.

Dolny punkt startowy szlaku do wodospadu/fot. AG

Do wodospadu możemy dojść na dwa ciekawe sposoby (ten najmniej ciekawy to spacer z parkingu na zachód od wodospadu).
Pierwszy, to wędrówka w górę wzdłuż rzeki Krios (Kyros). Startujemy na parkingu restauracji „Psilo Dendro – Trout Farm&Restaurant” (jak nazwa wskazuje specjalizującej się w daniach z pstrągów). Star znajduje się na wysokości 1200 metrów, więc do pokonania mamy 100 metrów różnicy wysokości i niecałe dwa kilometry drogi. Droga w tę i z powrotem zajmuje nieco ponad godzinę (z postojem przy wodospadzie).

fot. AG

Drugi sposób dojścia do wodospadu, to wędrówka Szlakiem Kaledońskim. Startujemy w wiosce Troodos, mamy do przejścia niecałe dwa kilometry starą drogą do tablicy informacyjnej z mapką szlaku. Odtąd mamy niecałe dwa kilometry ścieżką w dół, prowadzącej wzdłuż rzeki Krios. Po drodze mijamy niższy wodospad, w kilku miejscach przechodzimy prze drewniane mostki.

Górny punkt startowy Szlaku Kaledonii/fot. AG

Szlak niezwykle malowniczy, poprowadzony wśród skał i bogatej roślinności. Przeważają sosny – czarne i kalebryjskie. W rozpoznaniu roślin pomagają ustawione co pewien czas tabliczki informacyjne. Po mniej więcej czterdziestu minutach (do godziny) dochodzimy do wodospadu. Tutaj odpoczynek (przy jeziorku stoi drewniana ławeczka), sesja zdjęciowa, dla odważnych – kąpiel w orzeźwiającej (lodowatej) wodzie. Potem zejście do wspomnianej wyżej restauracji.

Cała trasa zajmuje ok. 90 -100 minut.

Idealną bazą do wycieczek górskich na Cyprze jest hotel Forest Park Hotel w Platres.

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Commandaria – winna duma Cypru