Pierwszy elektryczny autobus FlixBus wozi pasażerów w Niemczech

FlixBus, europejski przewoźnik autobusowi, uruchomił pierwszy dalekobieżny autobus elektryczny w Niemczech. Będzie on kursował na trasie Frankfurt-Mannheim i będzie zasilany wyłącznie czystą energią dostarczaną przez Greenpeace Energy.

Autobus elektryczny FlixBusa w Niemczech (BYD C9) będzie obsługiwał dwa przejazdy w obie strony dziennie na trasie Frankfurt-Mannheim, z przystankami na lotnisku we Frankfurcie i Heidelbergu. W sumie trasa przejazdu w jedną stronę liczy około 115 km. Autobus będzie zasilany raz lub dwa razy dziennie, a także nocą przez stację ładującą na głównym dworcu autobusowym w Mannheim (ZOB) lub tymczasową stację ładowania we Frankfurcie. Każda stacja ma moc 80 kilowatów.

Droższe, ale lepsze dla środowiska

„Chcemy mieć wkład w kształtowanie przyszłości mobilności. Chociaż autobusy elektryczne są obecnie znacznie droższe w zakupie, jesteśmy przekonani, że będzie to opłacalna inwestycja na dłuższą metę, zarówno dla naszej firmy, jak i naszych klientów i środowiska” – komentuje André Schwämmlein, założyciel i dyrektor generalny FlixBus.

Autobus elektryczny FlixBusa w Niemczech będzie zasilany energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii dostarczaną przez Greenpeace Energy. To pozwoli oszczędzić około 82 tony emisji CO2 tylko w pierwszym roku kursowania autobusu elektrycznego FlixBusa w porównaniu do autobusu z silnikiem spalinowym, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Atmosfair.

Elektryczność to nie wszystko

„Naszym celem jest przekonanie większej liczby osób do wyboru transportu publicznego lub roweru zamiast korzystania z samochodów osobowych. Nie wystarczy po prostu przełączyć się na samochody z silnikami elektrycznymi” – mówi Sönke Tangermann, członek zarządu Greenpeace Energy. „Aby pojazdy były przyjazne dla klimatu, muszą być napędzane czystą energią elektryczną. Do tego potrzebujemy nie tylko zmiany technologii, ale także zmiany sposobu, w jaki ludzie postrzegają mobilność.”

FlixBus od kilku lat współpracuje także z organizacją działającą na rzecz ochrony klimatu – Atmosfair. Dzięki tej współpracy pasażerowie mają możliwość indywidualnej rekompensaty za obciążenie środowiska podczas podróży. Rezerwując bilet online na stronie i w aplikacji FlixBus, można wybrać opcję przekazania składki na środowisko. Kwota składki obliczana jest na podstawie liczby kilometrów i pasażerów danego kursu (zwykle wynosi około 1-3 proc. ceny biletu). Zebrane środki inwestowane są w projekt dotyczący ochrony klimatu, który został zatwierdzony przez ONZ. Z tej możliwości korzysta ok. 10 proc. wszystkich pasażerów FlixBusa.