Pierwsza na świecie makieta z prawdziwym deszczem w Kolejkowie

fot. archiwum Kolejkowo

Wystawę co dziewięć minut rozświetlają błyskawice, a na mieszkańców makiety spada ulewa. Jedyna na świecie makieta z prawdziwym deszczem powstała w Kolejkowie we Wrocławiu.

Modelarze od roku pracowali nad stworzeniem makiety, na której pada prawdziwy deszcz. Wymagało to zabezpieczenia wystawy przed wpływem wilgoci i opracowania systemu odpływu wody. Na makiecie znajduje się również prawdziwy system kanalizacji, który odprowadza wodę rurami, za pomocą kratek ściekowych zainstalowanych w chodnikach i ulicach tego miniaturowego miasta do odpływu. Kolejkowo wprowadziło tu ekologiczne rozwiązanie, jakim jest zamknięty obieg wody.

„Nie ma deszczu bez chmury. Oglądający są raczeni również odgłosami grzmotów i rozjaśniającymi noc błyskawicami. Same chmury zawisły nad Biblioteką Uniwersytecką kilka miesięcy przed uruchomieniem deszczu. Już wtedy obserwowaliśmy tłumy gromadzące się przed wystawą, gdy zaczynała się burza, wtedy jeszcze sucha” – powiedział Jakub Paczyński. pomysłodawca Kolejkowa.

Wystawa z deszczem uświetniona została odwzorowanym budynkiem Biblioteki Uniwersyteckiej, ale też budynkami mieszkalnymi, samochodami i Kolejkowiczanami, których ulewa złapała w trakcie codziennych czynności.

„Deszcz postanowiliśmy umieścić nad Biblioteką Uniwersytecką. Połączenie deszczowej pogody i klasycznej architektury budynku nadaje wystawie tajemniczości i filmowego klimatu. Mieszkańcy Kolejkowa wiodą swoje zwykłe, wrocławskie życie, spotykają się ze znajomymi, randkują, robią zakupy. Warto przyglądać się uważnie” – mówi Maciej Jabłoński, modelarz Kolejkowa.

Wystawa znajduje się w Sky Tower, I piętro, ul. Powstańców Śląskich 95 we Wrocławiu. Czynna jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 36 zł – normalny i 29 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają wystawę bezpłatnie.

Kolejkowo: emisja akcji pozwoli na otworzenie nowych oddziałów. W planach Warszawa i Gdańsk