Payback: co trzeci Polak uważa, że ceny wakacyjnych wyjazdów w kraju i za granicą są takie same

fot. Mateo Giraud /unsplash

Polacy w większości zdecydowali się na wakacyjne wyjazdy, choć jak pokazują wyniki badania Payback Opinion Poll, wiele osób musiało zmodyfikować swoje plany z powodu inflacji. Mimo, że nieco ponad połowa Polaków (51 proc.) spędzi wakacje w kraju, to nie są przekonani, czy są one tańsze niż wczasy za granicą.

Wyniki badania pokazują, że na dłuższy letni pobyt poza domem w tym roku zdecydowało się ponad 65 proc. ankietowanych. Osoby, które zrezygnowały z wakacyjnych wyjazdów, podjęły taką decyzję głównie z powodów finansowych (55 proc.). Jednocześnie wyniki badania pokazują, że w 2023 roku Polacy wydają większe sumy na wakacyjne wyjazdy. Ponad 55 proc. badanych twierdzi, że w tym roku przeznacza na urlop wyższą kwotę niż w roku ubiegłym. Około 36 proc. ankietowanych deklaruje, że wydaje od 1000 do 2500 zł na osobę podczas wakacyjnego wyjazdu.

Oszczędzamy przez cały rok na wakacje

Dla wielu Polaków wydatki na wakacje są dużym obciążeniem. By móc pozwolić sobie na wyjazd, 63 proc. respondentów oszczędza na ten cel, z czego blisko 64 proc. deklaruje, że odkłada pieniądze na wakacje przez cały rok.

Najczęściej wskazywanymi sposobami zbierania funduszy na wyjazd są: odkładanie co miesiąc wyznaczonej kwoty (w taki sposób oszczędza prawie 33 proc. badanych), oszczędzanie podczas bieżących zakupów (23 proc.) i rezygnacja z atrakcji, takich jak wyjście do kina czy jedzenie na mieście (14 proc.). Również podczas organizacji wyjazdów Polacy starają się optymalizować wydatki. Blisko 60 proc. ankietowanych korzysta w tym celu z ofert programów lojalnościowych.

„Widzimy, że inflacja w znaczący sposób wpłynęła na zachowania konsumenckie Polaków. Wzrost cen spowodował konieczność bardzo przemyślanego dysponowania budżetem, ograniczania wydatków, a także szukania innych możliwości oszczędzania. Na koszty związane z wyjazdem wakacyjnym Polacy przygotowują się więc dużo wcześniej, aby w jak najmniejszym stopniu odczuć odpływ pieniędzy przeznaczonych na urlopowy wypoczynek” – mówi Katarzyna Grzywaczewska, dyrektor marketingu w Payback Polska.

Wyniki Payback Opinion Poll wskazują, że wyjeżdżający na wakacje czuwają nad wydatkami również w trakcie trwania urlopu. 38 proc. ankietowanych podczas wakacji realizuje przy tej okazji różne zachcianki, ale nie przekracza ustalonego wcześniej budżetu. 35 proc. Polaków deklaruje, że stara się racjonalnie podchodzić do wydatków, nie rezygnując jednak z najważniejszych dla nich atrakcji. Największy koszt związany z wakacyjnym wyjazdem według ponad 40 proc. badanych stanowi zakwaterowanie, a zdaniem blisko 34 proc. – największe kwoty są przeznaczane na wyżywienie.

Porównanie kosztów wyjazdów

Prawie 51 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w tym roku spędzi wakacje w kraju. Wśród respondentów nie ma jednomyślności co do porównania kosztów wakacji w Polsce i za granicą. 33 proc. z nich uważa, że wyjazdy krajowe są droższe niż zagraniczne. Niewiele mniej, bo 32 proc. sądzi, że wyjazdy w Polsce i za granicą są na podobnym poziomie cenowym. Tylko 8 proc. uważa, że wyjazdy krajowe za tańsze.

„Polacy, którzy na wakacje wyjeżdżają za granicę, najczęściej wybierają takie kierunki jak Turcja, Grecja oraz Egipt, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Ponadto, wycieczki zagraniczne w ofercie last minute są często korzystne cenowo, co jeszcze bardziej zwiększa ich atrakcyjność, zwłaszcza w czasach, gdy Polacy starają się bardzo rozsądnie planować wydatki. Od wielu miesięcy generujemy we Fly.pl rekordowe wyniki sprzedaży” – mówi Marta Rolbiecka z biura podróży Fly.pl, partnera Payback Polska.

Badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach programu Payback w lipcu 2023 roku metodą ankiety online na grupie 708 osób. Grupa badawcza w wieku 18 – 65 lat została dobrana w sposób odpowiadający strukturze demograficznej kraju.