Paszport tymczasowy na Okęciu. Można go wyrobić przed podróżą

Na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie można od kwietnia 2023 roku wyrobić paszport tymczasowy. Dzięki temu podróżni, którzy zapomnieli paszportu bądź których dokument utracił ważność, nie będą musieli rezygnować z wylotu.

Punkt, w którym podróżni mogą wyrobić tymczasowy paszport, uruchomiło MSWiA na Lotnisku Chopina w Warszawie, we współpracy z PPL. Podróżny może otrzymać taki dokument, jeśli utracił lub zapomniał zabrać ze sobą paszportu lub dowodu osobistego, posiada paszport lub dowód osobisty, który stracił ważność, złożył wniosek o wydanie paszportu biometrycznego, ale jeszcze go nie odebrał. Wyrobić paszport można, jeśli dysponuje się ważnym biletem lotniczym.

Utrata paszportu przed podróża już nie będzie problemem

„Zniszczony, zagubiony czy zapomniany paszport może przeszkodzić w wyjeździe służbowym, odwiedzinach u bliskich albo zepsuć wakacyjny, rodzinny wyjazd. Bardzo cieszymy się, że dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udało nam się w bardzo krótkim czasie uruchomić na Lotnisku Chopina punkt wydawania paszportów. Jest to pierwsze takie miejsce na polskim lotnisku. Uważam, że zostanie doskonale przyjęte przez naszych podróżnych i będzie dla nich ogromnym ułatwieniem” – powiedział Stanisław Wojtera, prezes PPL.

Przed wydaniem dokumentu potwierdzane są dane osobowe oraz obywatelstwo pasażera. Urzędnik dokonuje weryfikacji na podstawie innych posiadanych dokumentów i/lub danych dostępnych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, rejestrze PESEL oraz w Rejestrze Dowodów Osobistych.

Wystarczy bilet lotniczy

Punkt wyrabiania paszportów tymczasowych znajduje się w strefie ogólnodostępnej w budynku Terminala A Lotniska Chopina w Warszawie. Opłata za wydanie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Za wyrobienie paszportu płaci się na miejscu wyłącznie kartą płatniczą. Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, jednak nie dłużej niż przez 365 dni od daty wydania. Termin ważności dokumentu będzie dostosowany do okoliczności uzasadniających posiadanie paszportu tymczasowego.

Przed wydaniem paszportu podróżny podpisuje wniosek o wydanie paszportu tymczasowego. Jest on generowany w systemie przez urzędnika, podpisuje się go na urządzeniu służącym do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego. Na miejscu wykonuje się też fotografię do paszportu tymczasowego

Ważne jest, aby pamiętać, iż niektóre państwa mogą nie wpuścić podróżnych na swoje terytorium, jeśli dysponują wyłącznie paszportem tymczasowym. Przed wylotem należy więc sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w państwie, do którego planuje się podróż.

Luty na Lotnisku Chopina – ponad milion odprawionych pasażerów