Ożywienie biznes travel przyjdzie z Ameryki – Bank of America publikuje pozytywne dane

archiwum PLL LOT
Klasa Biznes na pokładzie PLL LOT

Pod koniec stycznia ze Stanów Zjednoczonych dotarły dane o sytuacji w turystyce. Istotna poprawa dotyczy segmentu biznes travel, który w porównaniu z podróżami wakacyjnymi został dużo bardziej poturbowany.

Bank of America śledzi transakcje kartami na rynku

Bank of America dysponuje bardzo ciekawymi danymi, które rzucają sporo światła na kondycję rynku podróżniczego w USA. Ma bowiem dokładne dane dotyczące transakcji wystawianymi przez niego kartami. Poza liniami lotniczymi, lotniskami i GDS-ami tylko banki mają równie ciekawe dane dotyczące rezerwacji. Co z nich wynika? Wygląda na to, że nadchodzi ożywienie.

Według banku mamy już trzeci kolejny tydzień, podczas którego zanotowano istotną redukcję procentowego spadku transakcji w porównaniu z przedpandemicznym rokiem 2019. W tygodniu kończącym się 23 stycznia spadek ten wynosił 54,8 proc., podczas gdy jeszcze tydzień wcześniej było to powyżej 60 proc. Ostatnie dane o wolumenie transakcji dotyczących biletów lotniczych wciąż pokazują istotnie lepszą kondycję segmentu lotów krajowych. Spadki w tym obszarze sięgają 27,5 proc. i zostały zredukowane o 3 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem.

W lotach międzynarodowych wskaźnik ten sięga minus 40  proc., a poprawa wynosi ponad 4 proc.

Lepsze wyniki w segmencie OTA

Dużo lepiej od rynku radzą sobie agencje internetowe, zapewne to one są głównymi beneficjentami powrotu podróży krajowych i tych o charakterze wakacyjnym. W tym segmencie spadek vs 2019 to ledwie 17 proc. To naprawdę rewelacyjny wynik. Bank zwraca też uwagę na delikatnie rosnące ceny, wzrost sięga do 5 proc. To także jest objawem wychodzenia rynku z kryzysu.

W kontekście danych o sprzedaży OTA trudno nie zwrócić uwagi na mega transakcję, jaka odbyła się na polskim rynku w zeszłym tygodniu. Największy polski OTA, eSky, pozyskał inwestora, a kwota inwestycji sięgnęła ponad 170 milionów złotych. Być może jest tak, że fundusze venture analizujące rynek też dostrzegają poprawę w perspektywie globalnej.

Gigant polskiego rynku Venture bierze eSky

Mniejsze biura lepiej się bronią

Bank podaje, że według jego wskazań spadek na rynku podróży korporacyjnych obsługiwanych przez duże biura podróży nadal wynosi blisko 54 proc., wydaje się, że jest to dość optymistyczny wynik na tle tego, co dzieje się obecnie w Europie Środkowej i Polsce. Jeszcze więcej optymizmu wskazują dane dotycząc mniejszych agencji obsługujących ten rodzaj ruchu, tutaj spadki sięgają ledwie dwudziestu kilku procent.

Teza o szybszym wychodzeniu z kryzysu kompaktowych graczy jest więc mocno uzasadniona. W Polsce też widać, że biura średniej wielkości jak Primapol czy Profitravel potrafiły w czasach pandemii jeszcze się wzmocnić, często również sięgając po nowe nisze. Jak to miało miejsce w przypadku Profitravel i obsługi segmentu Cargo.

Warto wspomnieć, że na koniec swojego raportu Bank of America przewiduje bardzo mocne odbicie na rynku biznes travel, jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Głównym asumptem ma być oczywiście odejście firm od pracy zdalnej i powrót do podróży w skali globalnej.

Najbliższe tygodnie zweryfikują, czy trendy, które wytworzyły się w Ameryce zadziałają także w Europie/ Polsce. Ożywienie na rynku pracy w branży, ambitne plany start-upów (case Hotailorsa), a wreszcie wspomniana transakcja dotycząca eSkya wskazują, że taki pozytywny scenariusz może już wkrótce być realizowany.