Otwarcie pierwszego w Polsce Tribute Portfolio Hotel sieci Marriott

14 grudnia 2022 roku Operator Hotelowy Portfel Inwestycyjny Apartamenty & Hotele oficjalnie otworzył nowy, butikowy hotel Garamond, a Tribute Portfolio w Krakowie, na Starym Mieście. To pierwszy w Polsce obiekt tej marki.

Hotel powstał przy ulicy świętego Marka 37, w odległości zaledwie kilkuset metrów od krakowskiego Rynku Głównego, tuż przy Plantach, w odrestaurowanej kamienicy. Z budynkiem wiąże się ciekawa historia. Jego budowę rozpoczął w 1938 roku hrabia Adam Potocki z krzeszowickiej linii Potockich – właścicieli m.in. Pałacu pod Baranami, pałacu w Krzeszowicach i bogatej kolekcji sztuki.

Rok później kamienicę od Potockiego odkupił Marian Dąbrowski – największy magnat prasowy w międzywojennej Polsce, twórca i redaktor naczelny ogólnopolskiego, najpopularniejszego wówczas dziennika „Ilustrowany Kuryer Codzienny”, który wkrótce stał się koncernem prasowym o tej samej nazwie wydającym wiele innych tytułów.

Elegancka czcionka używana w jednym z jego czasopism – tygodniku „Światowid” – stała się inspiracją dla nazwy hotelu. Do okresu międzywojennego, stylu art déco i barwnej postaci Dąbrowskiego nawiązuje cała koncepcja hotelu.

Zamiast standardowej numeracji, piętra zostały nazwane tytułami czasopism wydawanych przez koncern IKC, w lobby można podziwiać zdjęcia Mariana Dąbrowskiego i jego firmy, oryginalne egzemplarze wydawanych przez „Ikaca” czasopism, maszyny do pisania, zabytkowy gramofon i radio.

Recepcjoniści noszą uniformy nawiązujące do mody dwudziestolecia międzywojennego, z głośników sączy się muzyka tego okresu – także tenora Jana Kiepury, z którym Dąbrowski pragnął wyswatać swoją córkę – a w restauracji Kuryer czeka krem z raków i inne specjały międzywojennej krakowskiej kuchni. Ta historia ma wiele wątków, które należy przypomnieć i pielęgnować.

Hotel chce wskrzesić organizowany przez Dąbrowskiego coroczny bieg dookoła Plant, przywrócić nagrodę dziennikarską jego imienia i stworzyć upamiętniający go skwer przy Pałacu Prasy – dawnej siedzibie Ilustrowanego Kuriera Codziennego.

Hotele takie, jak Garamond odpowiadają potrzebom gości, którzy cenią niewielkie, kameralne obiekty z duszą i charakterem. Niezwykła historia, dogodna lokalizacja, dbałość o szczegóły i podróż nie tylko do Krakowa, ale jednocześnie w czasie – do okresu międzywojennego – powinno zadowolić nawet najbardziej wymagających.