Ostatnia Noc na Zamku w Chęcinach

archiwum zamku w Chęcinach

W tym roku odbyło się 6. edycji imprezy. Na każdą z nich bilety były już dość wcześnie wyprzedane.

Ostatnia edycja Nocy na Zamku była wyjątkowa. Wszyscy uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem licznych atrakcji i chcieli zostać jak najdłużej w otoczeniu murów warowni. Po zakończeniu imprezy jeszcze długo paliło się ognisko, a goście zwiedzali zamek do późnych godzin nocnych.

Impreza rozpoczęła się o 21:00 przywitaniem gości i wystrzałami z hakownicy, po których uczestnicy mogli dowiedzieć się o ciekawostkach na temat Zamku w Chęcinach oraz wysłuchać jego wyjątkowej i burzliwej historii.

Następnie zaczęła się przygoda z tańcami. Uczestnicy chętnie uczyli się kroków „Maltańczyka”.

Spektakularnym punktem były wystrzały z artylerii zamkowej. Publiczności najbardziej podobały się wielostrzałowe organki, których lufy ułożone obok siebie potęgują efekt i moc oddawanych wystrzałów. Huk obudził ducha Białej Damy, który niespodziewanie pojawił się na baszcie zamku, a następnie znikł ukazując się ponownie na dolnym dziedzińcu. Bardziej odważni mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tajemniczą Białą Damą.

Efektownym i humorystycznym momentem była scenka epokowa pn. „Burda”, gdzie w zabawny sposób przedstawiono zachowanie polskiej szlachty tak zwanego „pospolitego ruszenia” w okresie potopu szwedzkiego.

Emocji dostarczył również pokaz szermierki historycznej pn. „Spotkanie z Infamisem”. Następnie miał miejsce spektakularny pokaz teatru ognia z udziałem grupy „Enzonda”. Czas wolny wypełniały liczne gry i zabawy na górnym dziedzińcu, z kolei na zamku dolnym można było postrzelać z łuku i „powalczyć” na szable. Wyjątkowy klimat podsycało palące się ognisko, przy którym można było sobie usmażyć kiełbaskę i posłuchać zamkowych opowieści.