Ostatni rok winiet na Słowacji

archiwum SACR

1stycznia 2015 roku na Słowacji wprowadzone zostaną winiety elektroniczne, które będzie można zakupić na stacjach paliw lub przez internet czy telefon komórkowy.

Ważna informacja dla narciarzy wyjeżdżających za naszą południową granicę. Ceny winiet na Słowacji w 2014 roku są takie same jak w latach poprzednich. Najkrótsza 10-dniowa winieta kosztuje 10 euro , 30-dniowa kosztuje 14 euro a roczna, która jest ważna do 31. stycznia 2015 roku kosztuje 50 euro. Naklejki uprawniające do przejazdu po autostradach, drogach szybkiego ruchu i drogach I kategorii można kupić na wszystkich stacjach benzynowych na Słowacji.

Dla samochodów osobowych z przyczepami, których całkowita masa pojazdu przekracza 3,5 tony, obowiązuje dodatkowa winieta – naklejana na samochód ciągnący przyczepę. Na samochodach campingowe oraz kamperach powyżej 3,5 tony kierowcy również musza nakleić dwie winiety. Warto pamiętać, że motocykle zwolnione są z opłat drogowych po słowackich autostradach.
Od 1 stycznia. na Słowacji dla samochodów powyżej 3,5 tony wprowadzony został elektroniczny system poboru opłat. Dotyczy to jazdy po autostradach, drogach szybkiego ruchu oraz niektórych drogach pierwszej kategorii ( w sumie ponad 2000 km dróg). Więcej informacji oraz aktualne mapy płatnych odcinków dróg na Słowacji można znaleźć na stronach internetowych www.dialnicnenalepky.sk, www.ndsas.sk oraz www.emyto.sk.
Aktualna mapa słowackich autostrad i dróg szybkiego ruchu znajduje się tutaj:
http://www.ndsas.sk/ext_dok-mapa_siete/44547c