OLX: Polacy wybierają Bałtyk i mniejsze miejscowości na tegoroczne wakacje

fot. materiały prasowe

Tegoroczne wakacje będą dla ponad połowy Polaków okazją do zorganizowania własnego urlopu, a wśród preferowanych miejsc docelowych najczęściej wybierany jest Bałtyk. Według danych z OLX, noclegi nad morzem cieszą się największym zainteresowaniem. Obok nich, na wakacyjnej mapie Polski, pojawiają się zdobywające popularność mniejsze miejscowości, np. lubelska Okuninka, czy wielkopolski Skorzęcin.

Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS za 2022, najlepiej rozwiniętą bazą noclegową mają województwa: małopolskie, zachodniopomorskie oraz pomorskie. W tych też regionach swoje urlopy spędza najwięcej Polaków. Latem najchętniej wybierane są województwa nadmorskie, ponieważ Bałtyk niezmiennie wygrywa w rankingu wakacyjnych kierunków. W tym roku wybiera się tam co trzeci Polak.

Deklaracje, które składali Polacy w badaniach, znajdują swoje odzwierciedlenie w realnych zachowaniach, co potwierdzają dane OLX. Od początku maja do końca czerwca, na ogłoszenia w kategorii noclegi OLX, zlokalizowane w samym tylko Gdańsku, wysłano ponad 400 tys. odpowiedzi. W tym samym województwie ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również: Władysławowo, Sopot oraz Łeba. Na oferty noclegów z każdego z tych miast wysłano ponad 250 tys. odpowiedzi. Miejscowością, którą najchętniej wybieramy w województwie zachodniopomorskim, jest Kołobrzeg. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy na oferty noclegów zlokalizowanych tym mieście wysłano prawie 300 tys. odpowiedzi.

Jak wynika z danych OLX, chociaż niezmiennie chcemy wypoczywać w dużych nadmorskich miastach, to obok nich coraz większą popularnością cieszą się mniejsze miejscowości. W nich też zdecydowanie łatwiej o noclegi, w których jednocześnie przebywać może więcej osób. Rekordowe wzrost odnotowują zapytania o domki nad morzem czy domki letniskowe. Zdarza się, że na noclegi tego typu, znajdujące się w popularnych miejscowościach.

„Obecna sytuacja ekonomiczna zmusza wielu z nas do poszukiwania oszczędności. Ale równocześnie nie chcemy rezygnować z wakacyjnego wypoczynku. W poszukiwaniu złotego środka zwróciliśmy się w kierunku pragmatycznych rozwiązań. W efekcie poszukujemy noclegów, w których równocześnie może przebywać więcej osób. Częściej decydujemy też się na samodzielne przygotowywanie posiłków, co przekłada się na wzrost zainteresowania ofertami z dostępem do kuchni lub aneksu kuchennego. Chętniej wybieramy też miejsca, które dysponują udogodnieniami dla dzieci, np. plac zabaw” – mówi Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX.

Domki nad jeziorem

Ale nie tylko Bałtyk przyciąga turystów. Jak wynika z danych OLX już kolejny rok, swoją pozycję na wakacyjnej mapie Polski umacniają miejscowości zlokalizowane nad jeziorami. Obok tych rozsianych na Warmii i Mazurach, na nowe letnie gwiazdy wyrastają wielkopolski Skorzęcin oraz lubelska Okuninka. W przypadku Skorzęcina, od maja do czerwca wysłano ponad 150 tys. odpowiedzi na ogłoszenia zamieszczone w kategorii noclegi OLX, a w tym samym czasie wypoczynek w Okunince rozważało ponad 140 tys. osób.

„Porównanie naszych zeszłorocznych wakacyjnych preferencji z tegorocznymi wyborami, najlepiej ilustruje zmianę naszych priorytetów. W zeszłym roku użytkownicy OLX najczęściej wybierali noclegi, w których mile widziane były zwierzęta. Poszukiwaliśmy też miejsc, które oferują parkingi. Udogodnienia dla dzieci były dopiero trzecim kryterium wyboru noclegu. Dzisiaj to właśnie udogodnienia dla dzieci oraz dostęp do kuchni bardzo często decydują o wyborze miejsca wypoczynku, co świadczy o tym, że nie chcemy odmawiać dzieciom wakacji, ale poszukujemy takich noclegów, które pozwolą nam zmniejszyć koszty pobytu” – dodaje Konrad Grygo.