Olsztyn zaprasza zimową porą

Olsztyńskie morsy/fot. WS

Chociaż Olsztyn kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem letnim to ma on sporo do zaoferowania również dla amatorów zimowych form aktywności.

Dla odważnych od początku października do końca marca w każdą niedzielę o godzinie 12.00 na Plaży Miejskiej nad jeziorem Ukiel spotykają się i hartują w lodowatej wodzie mieszkańcy Olsztyna i okolic. Dołączyć do nich może każdy odważny śmiałek, którego zimno nie odstrasza.  Spotykają się raz w tygodniu w grupie nawet do 100 osób. Jak uważają kąpanie się zimą wpływa bardzo dobrze na ogólny nastrój i psychikę człowieka. Każdy kto czuje się na siłach i chce przełamać opór przed zimną wodą powinien spróbować morsowania. Więcej informacji można znaleźć na ich stronie internetowej http://www.morsy.olsztyn.pl/. Na Plażę Miejską najłatwiej dostać się komunikacją miejską. Dojechać tam można 107, 113, 307, a najbliższy przystanek – Kapitańska – znajduje się w odległości około 5 minut pieszo.

Łyżwy

Jedną z ulubionych aktywności zimowych jest jazda na łyżwach. W Olsztynie można znaleźć aż trzy lodowiska – na Plaży Miejskiej w CSR „Ukiel”, obok hali „Urania” oraz w dzielnicy Jaroty. W każdym z tych miejsc można wypożyczyć sprzęt. W każdym z nich wstęp kosztuje 6 zł – bilet ulgowy i 8 zł – bilet normalny, a łyżwy w każdym z miejsc można wypożyczyć w cenie od 4 zł do 8 zł. Więcej niezbędnych informacji dotyczących tych obiektów można znaleźć na stronie Olsztyńskiego OSiR (https://www.osir.olsztyn.pl/pl/osir/aktualnosci/3692-zapraszamy-na-lodowisko-przy-uranii). Do tego warto też zimą odwiedzić Las Miejski, który zachwyca nie tylko spacerowiczów, ale też narciarzy biegowych. Na miejscu dostępne są dla wszystkich aż trzy naturalne tory saneczkowe.

Zadbaj o ciało

Po intensywnym wysiłku warto też zadbać o swoje ciało. Oprócz nowoczesnych ośrodków sportowych takich jak nad jeziorem Ukiel, na wszystkich czekają ośrodki SPA i Aquaparki. Ich położenie w otoczeniu lasów i z dala od zgiełku dodatkowo zachęca do skorzystania z bogatej oferty. Wyróżniającym się miejscem z pewnością jest Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe Aquasfera – nowoczesny kompleks wodnego wypoczynku, który oferuje sport, rekreację i odnowę biologiczną. W części sportowej znajduje się jeden z najnowocześniejszych basenów olimpijskich. Natomiast w części rekreacyjnej jest basen oraz liczne atrakcje takie jak sztuczna rzeka, masaże podwodne, bicze wodne, kaskada wodna, a dla najmłodszych 120 metrowe zjeżdżalnie, akcesoria do gier i zabaw dla całej rodziny. Dodatkowo w cenie biletu dostępne są trzy rozgrzewające sauny, słoneczna łączka, prysznice wrażeń czy też orzeźwiająca studnia lodowa. Warto zajrzeć na ich stronę internetową https://osir.olsztyn.pl/pl/aquasfera aby sprawdzić szczegółową ofertę oraz cennik.

Gdy śniegu brak

Co robić gdy nie ma śniegu? Koniecznie odwiedzić Stare miasto w Olsztynie, które nie jest duże, ale dzięki temu można je zwiedzić spacerem w niecałą godzinę. Warto rozpocząć od Wysokiej Bramy, a następnie kierować się aż do miejskiej starówki. W szczególności warto zwrócić uwagę Zamek Kapituły Warmińskiej, pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, rynek staromiejski oraz amfiteatr.

Warto też zajrzeć na Warmiński Jarmark Świąteczny. Wiele atrakcji jest przygotowywana dla najmłodszych, ale chętnie korzystają z nich całe rodziny.

Biesiada

A kiedy skorzystamy już ze wszystkich możliwości nie pozostaje nic innego jak odpoczynek i biesiada w kozackiej ostoi folku, koni i swojskiego jadła. Osada Ataman (http://www.ataman.com.pl/) przenosi do innej epoki jak żadne inne miejsce w okolicach Olsztyna. Miejsce to znajduje się zaledwie 7 km od centrum Olsztyna. W ich ofercie znajdziemy również inne atrakcje takie jak kulig lub zorganizowanie ogniska, czy też jazda konna. Dodatkowo przy zorganizowaniu imprezy okolicznościowej oferują usługi w niepowtarzalnym klimacie takie jak pokazy tańców, walki kozackie i teatr ognia.

Zima to niezwykła pora roku i okazja do poznania Olsztyna z nieznanej jeszcze strony, dlatego warto tam pojechać.