Olsztyn partnerem XIV Forum Promocji Turystycznej

Nocny widok na starówkę Olsztyna. Fot. worldisbeautiful.eu

Miło nam poinformować, że partnerem wiosennej edycji Forum został visitOlsztyn. Wydarzenie organizowane przez portal WaszaTurystyka.pl odbędzie się już 11 kwietnia 2024 w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu.

Największym atutem Olsztyna jest jego położenie wśród lasów i jezior. Wykorzystując w pełni ten potencjał, miasto dokonało w ostatnich latach wielu inwestycji w zagospodarowanie brzegów jezior, rewitalizację miejskich parków i promocję wykorzystującą postać i dziedzictwo Mikołaja Kopernika. Wystarczy dodać do tego akcję „Visit Olsztyn. Nocujesz – Zyskujesz!” – czyli pakiet zniżek do CRS „Ukiel”, planetarium, na basen „Aquasfera” oraz do licznych punktów usługowych i gastronomicznych, a mamy przepis na przyciągnięcie turystów.

Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel”

Świetnym przykładem świadomego wykorzystania potencjału miejsca jest inwestycja nad jeziorem Ukiel (zwanym też Krzywym). Przed kilku laty wzdłuż jego brzegu powstała cała infrastruktura rekreacyjna, w tym promenada, szlaki rowerowe i narciarskie, sezonowe lodowisko, skatepark (zimą snowpark), całoroczna baza sportów wodnych, hale do siatkówki i place gier. Co ważne, zastosowane rozwiązania uwzględniają specyfikę przyrodniczą miejsca – zachowano najcenniejszy drzewostan, zrobiono też nowe nasadzenia. Atutem kompleksu jest również bardzo dobra dostępność komunikacyjna – położenie w sąsiedztwie drogi krajowej nr 16 oraz bliska odległość do Dworca Zachodniego i centrum miasta.

Jezioro Ukiel. Fot. Grzegorz Januszewicz

Park Centralny

To 13 hektarów zieleni położonych w samym „sercu” Olsztyna, wzdłuż brzegu Łyny. W Parku Centralnym można oddać się rekreacji (ścieżki rowerowe i spacerowe, kładki na Łynie, obiekty sportowe) lub sztuce (zadaszona scena i miniamfiteatr. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście – zarówno przez olsztynian, jak i przyjezdnych. Malowniczą ścieżką spacerowo-rowerową można się z niego przespacerować do pobliskiego Parku Podzamcze.

Planetarium

Olsztyńskie Planetarium Astronomiczne otwarto 19 lutego 1973 roku – w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jego główną atrakcją jest prezentacja programów astronomicznych w systemie full dome. To nowoczesny cyfrowy system projekcyjny, który pozwala widzowi na odbycie wirtualnej podróży kosmicznej, podczas której np. obejrzy z bliska powierzchnię Księżyca, przeleci przez pierścienie Saturna albo wyląduje na Tytanie. Perełką architektoniczną miasta jest Obserwatorium Astronomiczne, które otwarto w 1979 roku w dawnej wieży ciśnień na wzgórzu św. Andrzeja.

Zamek Kapituły Warmińskiej

Najstarsza budowla w mieście. Wzniesiono ją w drugiej połowie XIV wieku. To w nim rezydował w latach 1516–1519 i 1520–1521 Mikołaj Kopernik, pełniąc funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej, i to tu skonstruował słynną tablicę astronomiczną służącą do wyznaczania równonocy wiosennej. Ten unikalny eksponat, jedyne na świecie narzędzie wykonane ręką, która „wstrzymała Słońce”, wciąż można podziwiać w zamkowym krużganku. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.

Fot. Grzegorz Januszewicz

Las Miejski

Położony w północnej części miasta, zajmuje powierzchnię 1050 ha. Nigdzie indziej w Europie nie ma tak ogromnej połaci lasu mieszczącej się całkowicie w granicach administracyjnych miasta. To ostoja dzikiej zwierzyny i wielu gatunków roślin, która wabi swoim naturalnym bogactwem zachowanym w pierwotnej formie w rezerwatach „Redykajny” i „Mszar”.

Las Miejski służy również wypoczynkowi. Jego urocze zakątki, jak np. ujście rzeki Wadąg do Łyny, są częstym celem spacerów oraz spływów kajakowych. Przez las wiodą też piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Przez ostatnie lata z rozmysłem inwestowano tam w infrastrukturę sportową i rekreacyjną, dzięki czemu wzbogacił się o dwa parki linowe i system tras rowerowych. To przemyślana sieć dróg i ścieżek przystosowanych do jazdy o różnych poziomach trudności: od spokojnych przejażdżek w gronie rodzinnym, przez kolarstwo górskie w formie cross country, po jego najbardziej ekstremalne postacie. Do uprawiania tych ostatnich zachęca Bikepark Wąwóz – miejsce przeznaczone do jazdy na rowerach górskich i BMX.

Muzeum Nowoczesności – Tartak Raphaelsohnów

Jego pełna nazwa brzmi Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności”. Ulokowane w w zrewitalizowanym Tartaku Raphaelsohnów prezentuje wynalazki przeszłości: maszynę do pisania, patefon czy telefon na korbkę. Słowem, starszym zaszkli oko łezka nostalgii, a młodzi poczują się w dawnym tartaku trochę, jakby zasiedli w wehikule czasu. Ekspozycja jest związana z rozwojem cywilizacyjnym Olsztyna i regionu. Atutem nowego muzeum jest również malownicze położenie w zakolu Łyny, przy Parku Centralnym, czyli obszar, na którym przed 100 laty znajdowało się centrum przemysłowe Olsztyna (m. in. pięć tartaków, dwa browary, odlewnia i gazownia).

Wysoka Brama wiosną. Fot. Grzegorz Januszewicz

Dom Mendelsohna

„Dom Oczyszczenia” albo jak kto woli – „Bet Tahara” to jedyna pamiątka architektoniczna po olsztyńskiej społeczności żydowskiej. Jest on także oryginalnym i niezwykle cennym dziełem jednego z najwybitniejszych architektów XX wieku –Ericha Mendelsohna (1887–1953), modernistycznego architekta specjalizującego się w ekspresjonizmie i konstruktywizmie. Oprócz budynku zwanego Domem Mendelsohna (nie mylić z kamienicą na Starym Mieście, w której urodził się architekt), w Polsce mamy jeszcze tylko dwa obiekty jego autorstwa: dom towarowy Rudolf Petersdorff we Wrocławiu (obecnie dom handlowy „Kameleon”) oraz Dom Tekstylny Weichmanna w Gliwicach (dziś siedziba banku). Choć bryła budynku z zewnątrz nie robi oszałamiającego wrażenia, jego wnętrze jest naprawdę wyjątkowe. Trzy główne pomieszczenia symbolizują poszczególne etapy pośmiertnej drogi człowieka: oczyszczenie ciała, oczyszczenie duszy i ostatnią podróż. W 2007 roku z inicjatywy Wspólnoty Kulturowej „Borussia” rozpoczęto prace konserwatorskie przywracające mu dawną świetność. Obecnie znajduje się tu Centrum Dialogu Międzykulturowego „Dom Mendelsohna”.

Więcej informacji o Olsztynie i akcji „Visit Olsztyn. Nocujesz – Zyskujesz!” uzyskasz, odwiedzając stronę www.visit.olsztyn.eu

Artykuł sponsorowany