Olsztyn otworzył sezon letni spływem po Łynie

Olsztyn rozpoczął sezon letni
Spływ rzeką Łyną/fot. MM

Kilkukilometrowym spływem kajakowym po Łynie otwarty został symbolicznie sezon letni w Olsztynie. Organizatorem imprezy było Biuro Promocji i Turystyki Urząd Miasta Olsztyna.

Łyna na dobry początek

Pogoda dopisała i uczestnicy spływu spróbowali swych sił na jednej z atrakcji turystycznych stolicy Warmii. Rzeka Łyna jest idealna na początek sezonu kajakowego – płynie przez urozmaicone krajobrazy, nie za trudna, ale i nie za łatwa (przenoski, przeszkody z powalonych drzew, labirynt trzcinowy).

Mieliśmy okazję pokonać odcinek liczący nieco ponad 6,5 km.
Wystartowaliśmy w Parku Centralnym, skąd popłynęliśmy przez Stare Miasto, pod kilkoma kładkami I mostami, u podnóża zamku Kapituły Warmińskiej. Na terenie miasta zaliczyliśmy jedyna przenoskę na tym odcinku. Kajaki trzeba przenieść niecałe sto metrów wzdłuż jazu (zwanego Niagarą). Po wypłynięciu z miasta płynęliśmy wśród porastającego oba brzegi Łyny lasu. Bez większych przygód dopłynęliśmy do miejsca, gdzie rzeka rozszerza się. Tam przewodnicy przeprowadzili nas przez labirynt szuwarów porastających rzekę na całej szerokości. Potem jeszcze kilkaset metrów I zakończyliśmy krótki spływ u zbiegu Łyny I rzeki Wadąg (przy elektrowni wodnej).

Turystyczna Łyna

Trudno powiedzieć dokładnie ile osób rocznie spływa Łyną. Na pewno podczas akcji “Olsztyn aktywnie”, w które biorą udział zarówno mieszkańcy miasta, jak I turyści, w ubiegłym roku z kajaków na Łynie skorzystało ponad 400 osób.
W samym Olsztynie są cztery firmy organizujące spływy Łyną. Korzystają z czterech oficjalnych miejsc startowych z dogodnymi warunkami do wodowania kajaków: przy pętli 136 Bartąska w Bartągu, przy moście w ul. Kalinowskiego, w Parku Centralnym i przy zamku.

Olsztyn gotowy na turystów

Olsztyn w tym roku oferuje 1642 miejsc noclegowych w hotelach, 816 miejsc w pensjonatach i apartamentach oraz 735 miejc w obiektach sezonowych.
W czasie pandemii koronawirusa Olsztyn włączył się w akcję #CityWill Wait. Na akcję #OlsztynWill Wait zareagowało wchodząc na stronę 275 tysięcy osób
W związku z odmrażaniem gospodarki i poluzowaniem obostrzeń, odradza się ruch turystyczny. Akcja #OlsztynWill Wait przekształca się w akcję #CityIsReady
Biuro Promocji i Turystyki prowadzi akcje promujące: Visit Olsztyn oraz Nocujesz Zyskujesz.

Muzea w Olsztynie już są czynne i chętnie odwiedzane. Oczywiście, na razie obowiązują w nich nadzwyczajne standardy bezpieczeństwa, ale dzięki temu na przykład w salach zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie nie ma tłoku. Niestety nieczynna jest część sal, wyłączone są urządzenia multimedialne.

Wielką zaletą Olsztyna jest fakt, że największe atrakcje turystyczne leża na tyle blisko od siebie, że zwiedzenie ich jest możliwe podczas spaceru. Kilkanaście minut spaceru dzieli wspomniany zamek od Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” mieszczącego się w zrewitalizowanym, przylegającym do Parku Centralnego Tartaku Raphaelsohnów. Niedługo zajmie nas też spacer do Planetarium i Wieży Obserwatorium. A po drodze czekają kulinarne przystanki – doskonałe pierogi na Rynku, lody w „Cudownych Manowcach”. Zresztą Olsztyn zaprasza, żeby wszystkiego spróbować: kajaków, kultury, kuchni…