Olimp – górska przygoda w siedzibie bogów

góra Olimp Grecja
Szczyt Olimpu

Olimp! Święta góra greckiej mitologii, której symboliczne znaczenie znane jest na całym świecie. Masyw górski Olimpu słynie również ze swego naturalnego piękna i ogromnego bogactwa przyrodniczego.

Występuje tu ponad 1700 gatunków roślin, ( z czego 20 to gatunki endemiczne) oraz 30 gatunków ssaków, 100 gatunków ptaków i 18 gatunków gadów. W 1938 tereny te objęto ochroną w ramach pierwszego w Grecji Leśnego Parku Narodowego. Obszar ten, położony w odległości 263 km od Aten i 78 km od Salonik (drugiego, co do wielkości miasta Grecji) to wręcz wymarzone miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku i alternatywnych form spędzania wolnego czasu takich jak trekking, paralotniarstwo, kanioning, rafting, wspinaczka, kolarstwo górskie czy eskapady samochodami terenowymi. Wszyscy znajdą tu coś dla siebie. Nawet, jeśli nie uprawiacie sportów ekstremalnych, wystarczy wyruszyć na jeden z licznych szlaków wędrówkowych i dać się oczarować iście niebiańskiemu pięknu tutejszych krajobrazów. Świetnie przygotowane trasy wspinaczkowe obejmują wszystkie poziomy trudności – zarówno dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swą górską przygodę, jak i dla zaprawionych w bojach zdobywców górskich szczytów.

Droga na Olimp
Droga na Olimp wiedzie przez przepiękne tereny / fot. H. Kakarouhas

Oto niektóre z najpiękniejszych szlaków:

1. Propozycje dla początkujących:

• Litochoro – Golna – żródło Kastania – Litochoro

Pobliskie Litochoro, miasteczko zamieszkałe przez 7.000 mieszkańców, to doskonała baza wypadowa na jednodniowe wycieczki, ale i na dłuższy pobyt. Bardzo łatwo dojechać tu samochodem lub pociągiem, a w samej miejscowości, pełnej uroczych tradycyjnych domów o drewnianych bramach i spadzistych dachach, z łatwością znaleźć można wygodne i niedrogie zakwaterowanie. Wyruszcie na szlak i podążajcie za znakami w kierunku świątyni Agios Ioannis a następnie dalej ku XVI wiecznej świątyni proroka Eliasza, która uchodzi za najwyżej położoną (2800 m.n.p.m) świątynię Bałkanów.

Zgodnie z tradycją uznaje się, iż świątynię wybudował Św. Dionizos. Godzinę marszu dalej dotrzecie do rejonu Golna, skąd rozpościera się wspaniały widok na pobliskie szczyty i przepiękny wąwóz Enipeas. Kierując się dalej szlakiem na północny zachód, dotrzecie do miejsca, w którym zbiega się on z Europejskim Szlakiem Wędrówkowym o oznaczeniu E4, łączącym Litochoro z miejscowością Prionia. Przejście całej trasy zajmie wam łącznie około 4 godzin i będziecie mieli okazję zobaczyć część słynnego wąwozu Enipeas uważanego za jeden z najpiękniejszych wąwozów Grecji i Europy.

• Prionia – Agio Spileo – Monastyr Św. Dionizosa

Do miejscowości Prionia można dojechać samochodem – auto można zostawić tu na parkingu. Stąd wyruszcie szlakiem E4 w kierunku Litochoro. Nim dotrzecie do starego Monastyru Św. Dionizosa, skręćcie w prawo, by po kilku minutach marszu dotrzeć do wodospadu rzeki Enipeas. To urzekająco piękne miejsce i dobry punkt na krótki odpoczynek. Powróćcie na szlak E4 przechodząc przez drewniany most nad wąwozem Enipeas i wędrujcie dalej ku jaskini Agio Spileo. Tradycja głosi, że jaskinia stanowiła samotnię Św. Dionizosa. Na przejście tej trasy będziecie potrzebować około 2 godzin. Wybierając ten szlak odwiedzicie też jedne najważniejszych historycznych i religijnych miejsc w okolicy.

• Krevatia Vrontous – Papa Aloni – Agia Triada

Ten szlak ma stosunkowo łagodny przebieg i jest łatwy do pokonania również zimą. Rozpocznijcie wyprawę wyruszając ze schroniska „Krevatia” w rejonie Vrontous). Kierujcie się dalej, starym szlakiem schodzącym ku strumieniowi Agia Triada. Dojście do strumienia zajmuje około godziny. Trasa jest wyjątkowo malownicza. Kiedy dotrzecie już nad strumień, warto odetchnąć tu przez chwilę w cieniu drzew i ochłodzić stopy w krystalicznie czystej wodzie. Niedaleko stąd, tuż za strumieniem droga rozwidla się. Jedna ze ścieżek prowadzi do miejsca zwanego Papa Aloni, rozległej płaskiej polany na szczycie jednego ze wzgórz skąd rozpościera się piękny widok. Po powrocie z Papa Aloni, do miejsca rozwidlenia dróg, kierujcie się dalej podążając z biegiem potoku Agia Triada. Po drodze warto jeszcze zboczyć z głównego szlaku by zobaczyć piękne wodospady (około 20 minut marszu). Idąc dalej dotrzecie do Spilies, czyli jaskiń a następnie do końca strumienia (35 minut marszu), skąd możecie wrócić do Vrontous.

2. Nieco bardziej wymagające trasy:

• Litochoro – Prionia

Rozpocznijcie wędrówkę z Myloi położonego nieopodal Litochoro i ruszcie w kierunku Prionia. Przejście tej trasy zajmie wam około pięciu godzin. Szlak wiedzie dobrze oznakowaną Europejską Trasą E4. Po drodze czeka was przeprawa licznymi drewnianymi mostami, które przecinają wąwóz Enipeas aż 7 razy. W drugiej połowie drogi dotrzecie do jaskini Agio Spileo i monastyru Św. Dionizosa. Stamtąd, zbaczając nieco ze szlaku, dotrzeć też można w kilkadziesiąt minut do pięknych wodospadów, jakie tworzy biegnący wartko potok Enipeas. Duża liczba dość wyczerpujących podejść sprawia, że szlak nie należy do najłatwiejszych, ale wszelkie trudy wynagrodzą wam wspaniałe widoki, jakie czekają na was po drodze. Liczne źródła, oczka wodne, fantastyczne skalne formacje i strome górskie zbocza sprawią, że zapomnicie o zmęczeniu.

Olimp Grecja
Olimp / fot. H. Kakarouhas

• Gortsia – Petrostrouga – Płaskowyż Muz

Na 14 kilometrze drogi pomiędzy Litochoro i Prionia, wjeżdżamy w znajdującą się po prawej stronie wąską drogę, która pnie się ostro w górę. Na końcu drogi jest parking, na którym można zostawić samochód. To rejon Gortsia – stąd rozpoczyna się szlak wiodący na „Płaskowyż Muz” i do schronisk „Hristos Kokkalos” (lub „Schronisko C”, położone na wysokości 2650 metrów n.p.m) oraz „Jossos Apostolidis” (najwyższej położone greckie schronisko górskie, które znajduje się na wysokości na 2700 m n.p.m.). Dwie trzecie sześciogodzinnej wędrówki szlak wiedzie przez piękny las, aż ku miejscu, gdzie krajobraz zmienia się nagle i wędrujemy dalej w scenerii przypominającej wysokogórskie, porośnięte niską roślinnością alpejskie łąki. Nim wyruszycie w drogę, pamiętajcie by sprawdzić, czy macie ze sobą wystarczające ilości wody do picia, bo po drodze nie ma możliwości uzupełnienia zapasów. Na wysokości 2000 metrów znajduje się miejsce zwane Petrostrouga, znane z pięknych wiekowych sosen. Idąc dalej w górę, dotrzecie do szczytu „Skourta” (2485 m.n.p.m) i dalej wąską granią aż do Płaskowyżu Muz. Tu szlak rozwidla się – droga po lewej stronie prowadzi do schroniska „Hristos Kokkalos” (30 min. marszu), a ta po prawej wiedzie do schroniska „Jossos Apostolidis” (40 min marszu). Ze schroniska „Hristos Kokkalos” można jeszcze ruszyć na szczyt Toumba (2801 m.n.p.m) a z „Jossos Apostolidis” na szczyt Profitis Ilias (2803 m.n.p.m).

Widoki ze szlaku na Olimp
Widoki ze szlaku na Olimp / fot. H. Kakarouhas

• Schronisko Spilios Agapitos – Skala – Mitikas

Schronisko Spilios Agapitos, znane też jako „Schronisko A”, położone jest na wysokości 2100 metrów n.p.m. Tu rozpoczyna się przepiękny szlak który wiedzie do szczytu Skala (2866 metrów n.p.m.) i dalej ku Mitikas, który jest najwyższym szczytem Grecji ( 2918 m.n.p.m.). Uwaga: ta ostatnia część szlaku jest dosyć trudna.

3. Szlaki dla doświadczonych miłośników górskich wędrówek:

• Kserolakki – potok Naoum – Płaskowyż Muz

Na piątym kilometrze leśnej drogi wiodącej z miejscowości Petra w kierunku Kokkinoplou, po lewej stronie wypatrujcie wąskiej drogi z metalową barierką przy wjeździe. Skręćcie w nią i jedźcie przez kolejne 10 minut, aż przekroczycie potok Naoum. Możecie tu zostawić samochód i ruszyć dalej ścieżką wiodącą wzdłuż strumienia. To jeden z najpiękniejszych i jednocześnie najdzikszych szlaków. Kiedy dotrzecie do Kazani szlak rozwidla się – możecie wybrać pomiędzy starą trasą która wiedzie tuż pod wysokimi szczytami lub oznaczoną kolorem żółtym ścieżką prowadzącą do szczytu Portes (2700 m n.p.m.). Pokonanie całej trasy zajmuje około 5 godzin.

• Ku szczytom z Płaskowyżu Muz

Tym razem punktem wyjścia będą schroniska „Hristos Kokkalos” i „Jossos Apostolidis” położone na Płaskowyżu Muz. Szlak prowadzi do szczytu Portes a następnie biegnie tuz pod szczytem Stefani. Stąd, z grzbietu biegnącej pomiędzy oboma szczytami przełęczy rozpościera się wspaniały widok na Mitikas na który dotrzecie po około 40 minutach podążając za czerwonymi strzałkami którymi oznakowano prowadzącą tam trasę. Proponowany szlak to świetna propozycja dla osób, które marżą o zastrzyku adrenaliny! Czeka was wędrówka po siedzibie bogów olimpijskich! Uważajcie na siebie i do zobaczenia na szlaku!

Artykuł powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce: http://www.visitgreece.gr