Oferty last minute poszły lekko w górę

AG

Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 06.10 – 12.10.2014) wzrosła o 51 złotych, a przed rokiem spadła ona o 38 złotych. Najbardziej podrożały lasty na egipskie wybrzeże, do Turcji Egejskiej oraz na Synaj – o 160, 110 i 105 złotych, a potaniały do Tunezji i na Turecką Riwierę – odpowiednio o 40 i 10 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej przesyła odbiorcom kolejną cotygodniową Analizę Cen Imprez Turystycznych w skondensowanej formie. Analiza analizuje ceny last minute, czyli wyjazdy w trzecim tygodniu po dacie analizy.

Analiza pokazuje, że w trzecim tygodniu września średnia cena imprez na początek października tym razem wzrosła i to aż o 65 złotych (poprzednio spadła o 46 złotych). Najbardziej podrożały Synaj, Maroko i egipskie wybrzeże – średnio o 104, 93 i 88 złotych, a znacząco potaniały hiszpańskie wybrzeże, Majorka i Turecka Riwiera – średnio o 139, 126 i 77 złotych.
Ceny końca sezonu ponownie pokazały sytuację, że są one na sześciu głównych kierunkach niższe (Bułgaria i Kreta wypadły z poprzedniej grupy 8 destynacji) od poziomów sprzed roku, ale różnica była mniejsza wyniosła 129 złotych (poprzednio 176 złotych). Dużo tańsze były Turecka Riwiera i Tunezja – o 367 i 185 złotych, w mniejszym stopniu Synaj, Kanary i egipskie wybrzeże – odpowiednio o 98, 86 i 74 złotych. Droższe niż w 2013 roku była natomiast Turcja Egejska – o 36 złotych.
Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 06.10 – 12.10.2014) wzrosła o 51 złotych, a przed rokiem spadła ona o 38 złotych. Najbardziej podrożały lasty na egipskie wybrzeże, do Turcji Egejskiej oraz na Synaj – o 160, 110 i 105 złotych, a potaniały do Tunezji i na Turecką Riwierę – odpowiednio o 40 i 10 złotych.

Jacek Dąbrowski, współzałozyciel TravelData i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: “Duży wzrost średnich cen lastów spowodował, że ich przecena w relacji do cen ubiegłorocznych uległa zmniejszeniu. Wtrzecim tygodniu września były one średnio o 123 złotych niższe niż przed rokiem (tydzień temu różnica była większa i wynosiła 212 złotych).”

Z powodu przejścia na analizę lastów bardzo zmienne są relacje cen w biurach wobec cen roku ubiegłego, ponieważ w okresie sprzedaży last minute touroperatorzy znajdują się w całkowicie różnej sytuacji popytowo-podażowej. Obecnie dużo niższe ceny last minute mają Exim Tours oraz TUI – odpowiednio o 437 i 271 złotych. Taniej niż rok temu sprzedają też Wezyr, Rainbow Tours i Alfa Star – o 105, 89 i 22 złote. Wyżej niż w roku ubiegłym wyceniły swoje oferty Neckermann, Itaka i Sun & Fun – o 122, 97 i 48 złotych. W bieżących porównaniach na oferowanych przez biura kierunkach i w klasach hoteli, najniższe ceny oferują biura Rainbow Tours, Wezyr oraz Exim Tours, a zdecydowanie najdroższym touroperatorem nadal pozostaje Neckermann (patrz: http://wczasopedia.pl/porownanie-cen.html ).

Andrzej Betlej, współzałozyciel TravelData skomentował: “Od kilku miesięcy notujemy ujemną różnicę średnich cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 zwłaszcza przed szczytem sezonu oraz w końcowej jego fazie. Te niższe średnie ceny wywierają negatywny wpływ na marże realizowane na sprzedaży wycieczek, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach kursy walut przestały już sprzyjać touroperatorom. Znacznie wzrosła jednak liczba klientów (szczególnie czarterowych) i widać poprawę na kierunkach egipskich. Te dwie przeciwstawne tendencje określą ostateczną kondycję finansową biur podróży.”

Nowym tegorocznym zjawiskiem na rynku wycieczek jest duże rozchwianie ich cen i to zarówno w ujęciu dziennym, jak i pomiędzy poszczególnymi częściami sezonu. Przed głównym sezonem mieliśmy dużą nadpodaż wycieczek i ceny dużo niższe niż przed rokiem. Cięcia programów i działania na rzecz konsolidacji i/lub rezygnacji z wylotów z niektórych lotnisk, które podjęli organizatorzy przed okresem wakacyjnym, przyczyniły się do przejściowej stabilizacji cen, a w sierpniu wycieczek przejściowo nawet brakowało i średnie ceny lastów w dwóch pierwszych dekadach sierpnia stały się wyższe nawet od bardzo wysokich poziomów ubiegłołorocznych. Po wakacjach nadpodaż wróciła i ceny ponownie kształtują się istotnie poniżej poziomów z roku 2013. W tym sezonie wśród polskich turystów największą karierę zrobiła wcale nie najtańsza Grecja i jesteśmy nacją, która notuje tam największą dynamikę wzrostu liczby odwiedzających przekraczającą (do lipca) średnio 40 procent. Szczególnym wzięciem cieszyła się wyspa Kos, na której wzrost liczby turystów z Polski osiągnie 60 procent, a kierunek ten najprawdopodobniej wyprzedzi nawet tak uznaną destynację całoroczną jaką jest Teneryfa. Coraz wyraźniej widoczny jest też powrót do łask turystów Egiptu i to nie tylko w last minute, ale również na odleglejsze terminy.